Archaiczny stereotyp Niemca - Barbara RodziewiczE-booki Historia Polski Newsy 

Archaiczny stereotyp Niemca – Barbara Rodziewicz

Archaiczny stereotyp Niemca

Archaiczny stereotyp Niemca w publikacji pt. Póki świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem - autorstwa pani Barbary Rodziewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dokładny tytuł publikacji brzmi "Póki świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem – językowy stereotyp Niemca (model archaiczny)" - co autor miał na myśli? wyjaśnię.

Autorka artykułu za pewne nie kierowała się złymi emocjami czy niezdrowymi chęciami. Lecz uważam że jest to wspaniały tekst który pokazuje bardzo istotną kwestię mianowicie, stereotypy o Polakach w różnych częściach świata są czasem prymitywnie śmieszne, czasem ręce opadają jak obcokrajowiec powie o Polsce co wie... Pani Barbara Rodziewicz w artykule wspaniale omówiła model archaiczny stereotypowego w pełni etnicznego Niemca. Czym jest stereotyp? Stereotypem określa się wykształtowany w społeczności ludowej obraz który pewna grupa ludzi przyjęła go jako definicję jakiegoś zjawiska bądź postaci. Bardzo dobrze przez Polaków na własnej skórze często odczuwany stereotyp pańszczyźnianego zacofanego chłopa i dokładnie ten przykład zawiera w sobie możliwe cechy stereotypu. Stereotyp o nas dotyka wielu sfer naszego życia głównymi nurtami na jakie głównie według definicji ma wpływ jest to życie codzienne, sfera mentalna zwana psychiczną, predyspozycji kulturowych relacji jaki samej kultury a co najtrudniejsze do przezwyciężenia obniża poczucie własnej wartości pozwalając nam sądzić często że jak wszyscy tak mówią to tak musi być że Polacy to żołdacy lecz wcale tak być nie musi!

Wracając do objaśnienia treści omawianego zagadnienia należy wiedzieć że na stereotypowy obraz etnicznego Niemca składa się wyobrażenia i oceny wielu działań jakich dokonywali na przestrzeni wszystkich lat. Bardzo mocno ten stereotyp dotyka za pewne naszego zachodniego sąsiada bo bardzo mocno uderza w sfere poczucia godności, psychiki a przede wszystkim uwłacza ich to że mimo iż ich przodkowie są za to wszystko odpowiedzialni to wina i konsekwencje spadają na nich samych, a oni niestety nie poczuwają się za bardzo do identyfikowania się z masowymi morderstwami przodków dzisiejszych Niemców nie tylko podczas ostatniego konfliktu jakim była druga wojna światowa.

zobacz też:

Leave a Comment