Archaiczny stereotyp Niemca - Barbara RodziewiczE-book Historia Polski Newsy 

Archaiczny stereotyp Niemca – Barbara Rodziewicz

Archaiczny stereotyp Niemca

Archaiczny stereotyp Niemca w naukowej publikacji zatytułowanej "Póki świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem". Autorem dzieła jest pani Barbary Rodziewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dokładny tytuł publikacji brzmi "Póki świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem – językowy stereotyp Niemca (model archaiczny)" - co autor miał na myśli? wyjaśnię.

Autorka artykułu za pewne nie kierowała się złymi emocjami czy niezdrowymi chęciami. Lecz uważam że jest to wspaniały tekst który pokazuje bardzo istotną kwestię. Spójrzmy na stereotypy o Polakach w różnych częściach świata. W większości są one nieprawdziwe i śmieszne. Czasem ręce opadają jak obcokrajowiec powie o Polsce co wie. Pani Barbara Rodziewicz w artykule wspaniale omówiła model archaiczny stereotypowego w pełni etnicznego Niemca.

Czym jest stereotyp?

Stereotypem określa się wykształtowany w społeczności ludowej obraz który pewna grupa ludzi przyjęła go jako definicję jakiegoś zjawiska bądź postaci. Bardzo dobrze przez Polaków na własnej skórze często odczuwany stereotyp pańszczyźnianego zacofanego chłopa i dokładnie ten przykład zawiera w sobie możliwe cechy stereotypu. Stereotyp o nas dotyka wielu sfer naszego życia. Stereotyp wpływa na wiele sfer takich jak: życie codzienne, sfera mentalna zwana psychiczną, predyspozycji kulturowych relacji. Również odnosi się do samej kultury. Sam stereotyp sprawia że obniża się nam poczucie własnej wartości. Wielokrotnie słysząc coś co nas dotyczy sami w to zaczynamy wierzyć. Tak jak zewsząd słychać coś często. Sami myślimy nieświadomie że jak wszyscy tak mówią to tak musi być. Najprostszy przykład to to że Polacy to żołdacy lecz wcale tak być nie musi!

Wracając do objaśnienia treści omawianego zagadnienia należy wiedzieć że na stereotypowy obraz etnicznego Niemca składa się wyobrażenia i oceny wielu działań jakich dokonywali na przestrzeni wszystkich lat. Bardzo mocno ten stereotyp dotyka za pewne naszego zachodniego sąsiada bo bardzo mocno uderza w sfere poczucia godności, psychiki a przede wszystkim uwłacza ich to że mimo iż ich przodkowie są za to wszystko odpowiedzialni to wina i konsekwencje spadają na nich samych, a oni niestety nie poczuwają się za bardzo do identyfikowania się z masowymi morderstwami przodków dzisiejszych Niemców nie tylko podczas ostatniego konfliktu jakim była druga wojna światowa.

zobacz też:

Leave a Comment