Baszta w Bolesławcu

Baszta w Bolesławcu ruiny zamku

Zamek kasztelański, obronny króla Kazimierza Wielkiego z wieża obserwacyjną. Baszta w Bolesławcu wraz z ruinami mieści się na wzgórzu które znajduje się we wschodniej części województwa łódzkiego w powiecie wieruszowskim w Bolesławcu (nie mylić z dolnośląskim). Nie wiadomo tak na prawdę czy pagórek został usypany pod planowaną budowę warowni czy został stworzony przez naturę by król mógł zabezpieczyć zachodnią granicę i drogę z południa do serca Polski. 

Pierwszy zamek kasztelański wybudowany został w drugiej połowie XIII wieku za panowania Bolesława Pobożnego. Kronikarze określili jej styl jako drewniano-ziemny.Niestety pierwsza wersja zamku nie przetrwała do dzisiejszych czasów, została zniszczona podczas burzliwego okresu początków państwa Polskiego.

Geneza obiektu

Obiekt który możemy zobaczyć po dziś dzień zbudował Kazimierz Wielki, dzieje i historie budowli przeczytacie w dalszej części artykułu, taki przykład budownictwa obronnego w XIV w. W owych czasach budowla była rzadkością. Rzadko spotykany w tamtych czasach obiekt obronny położony na nizinie na planie nieregularnego wieloboku.  Zamek z Basztą umieszczono dodatkowo na sztucznym stożkowatym ziemnym nasypie otoczony wodami pozostałymi po dawnym korycie rzeki Prosna.

Wiele wieków temu…

Z  kompleksu zamkowego Kazimierza Wielkiego do dziś zachowały się jedynie dolne części ceglanych murów, fundamenty kamienne wieżyczki oraz najlepiej zachowana wolno stojąca baszta ceglana. Wieża zgodnie z projektem powstała na dziedzińcu zamkowym naprzeciwko bramy wejściowe co zapewniało dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym oblężeniem. Kompleks w XX wieku zabezpieczony został jako ruina będąca elementem szerokiego rezerwatu archeologicznego. Wieża baszty składa się z ośmiu boków (śr. 8 m) wznoszących się na bagatela 22 metry wysokości!

Obecne wejście wbrew, początkowemu projektowi przebito w przyziemiu. Pierwotnie brama wejściowa znajdowała się na wysokości korony murów obronnych. Na szczyt wieży dostać się można za pomocą schodów wewnątrz budynku. Schodami można dostać się na poszczególne kondygnacje budowli. Na końcu wspinaczki znajdujemy się na szczycie baszty.

Całymi godzinami można zachwycać się wspaniałym widokiem panoramy okolic. Warto wspomnieć że w niedalekim sąsiedztwie zamek wybudowany został drewniany młyn wodny. Umiejscowiony u brzegów Prosny. Niestety w 2007 roku po pożarze cały obrócił się w popiół. Lecz czymże jest młyn przy tak pięknej wieży o tak znaczącym miejscu w dziale Polskich zabytków średniowiecza?

Można znaleść – w sieci

Jeśli kogoś ciekawi widok z lotu ptaka ruin kompleksu obronnego Kazimierza Wielkiego z XIII wieku to zapraszam do obejrzenia filmiku nagranego za pomocą quadrocopter. Widok z powietrza miejsca usytuowania zamku przez króla, biorąc pod uwagę granicę zachodnią która biegła nieopodal utwierdza nas w tym jak wielkim królem był Kazimierz Wielki. Wybór tego terenu na którym przez setki lat wznosił się ponad koronami drzew, wspaniała warownia.

Baszta ma wysokość 22 metrów lecz, niestety wejście na szczyt budowli nie jest już możliwe ponieważ podobno grozi zawaleniem. Choć wg. mnie tropikalne huragany, czy trzęsienia ziemi nie zdołałyby jej zniszczyć. Faktem jest że szczyt jest wysoko, a ryzyko wypadnięcia jest bardzo wysokie. Dlatego polecam zobaczyć to na ekranie, przynajmniej nikomu nic się złego nie stanie.

Baszta w Bolesławcu otoczona potężnymi murami została zniszczony podczas napadu szwedzkiego. Ocalała wieża obserwacyjna, nazywana inaczej właśnie basztą. O tym że wieża przetrwała tak intensywny ostrzał armatni świadczy fakt jak solidnie wykonana została jej budowa ponad 700 lat temu!

Baszta w Bolesławcu 1 – rekonstrukcja

Baszta w Bolesławcu 2

linki:

Powiat wieruszowski - ruiny zamku

 • 13 maj kalendarium 13 maj (13.05) – dzień z Historio

  13 maj Dzień 13.05 z Historio kalendarza. Wydarzenia historyczne Polski które odbyły się w przeszłości w dzień kalendarzowego roku. 13 maj – […]

 • Pałac w Słupi (p. Kępnem)

  Pałac w Słupi Adama Szembeka 1878 r. Kolejny zabytek z gminy Kępno ostatniej na południu wielkopolski. Wspaniały zabytek niestety jak […]

 • Dworek w Olszowie

  Dworek w Olszowie z XIX w. Posiadłość ziemska na której stoi piękny staropolski dworek w Olszowie była własnością pana Witolda Daszkiewicza. […]

 • Położenie Bralina

  Położenie Bralina Położenie Bralina w na obszarze w jakim powstał przyczyniło się do jego bogatej wielowiekowej historii. Na mapach Polski […]