Bitwa pod ByczynąArchiwum Bohaterowie i dowódcy Historio Newsy 

Bitwa pod Byczyną – 1588


Bitwa pod Byczyną

Bitwa pod Byczyną miała miejsce 24 stycznia 1588 roku. Zwycięstwem Rzeczypospolitej zakończone zostały walki pod miejscowością Byczyna która w tamtym czasie położona była na obszarze Śląska.

Do starcia po jednej stronie przystąpiły oddziały dowodzone przez wielkiego hetmana koronnego Jana Zamoyskiego na przeciw których do walki o koronę Polski stanęły oddziały arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga. Po śmierci Stefana Batorego swoją szansę w zdobyciu tronu polski upatrywały sąsiednie mocarstwa w tym Habsburgowie. 

strony konfliktu

Siły dowodzone przez księcia Maksymiliana Habsburga liczyły około 6500 żołnierzy. Armia austriacka wspierana była przez polskich stronników arcyksięcia M. Habsburga. Nie wiadomo w jakim stopniu i przez jak duże siły z Polski wspierały arcyksięcia i jego walkę o zdobycie władzy w Polsce. 

Jan Zamoyski stał ze swoją armią przez kilka godzin naprzeciw pozycji wroga który czaił się za bardzo gęstą mgłą. Siły jakimi wielki hetman koronny J. Zamoyski przystąpił do bitwy pod Byczyną liczyły około 2300 żołnierzy piechoty wspartymi oddziałami ciężkiej jazdy liczącej 3700 uzbrojonej konnicy. Oddziały ciężkiej jazdy konnej była to słynna niepokonana i nieustraszona Polska Husaria. Jan Dokładne miejsce w którym ustawione były do walki polskie oddziały do dziś nie zostało ustalone.

przebieg starcia

24 stycznia 1588 r.. W tym dniu pod Byczyną we wczesnych godzinach porannych w powietrzu utrzymywała się gęsta mgła. Warunki atmosferyczne dnia w którym rozegrała się bitwa bardzo ograniczały pole widzenia obu stronom gotowym do starcia. W trakcie chłodnej nocy z 23 na 24 stycznia pod koniec XVI wieku wojska austriackie dowodzone przez arcyksięcia przystąpiły do taktycznego rozlokowania żołnierzy i zyskania przewagi poprzez zajęcie lepszych pozycji od wroga przed rozpoczęciem starcia.Arcyksiążę austriacki zajął wraz ze swoją armią pozycję na wschód od miasta. 

 

Bitwa pod byczyną
Bitwa pod Byczyną

Dowódca zaprawiony w bojach zasłużony dla królestwa hetman koronny, Jan Zamoyski postanowił wykorzystać warunki pogodowe. Znając możliwości swoich ludzi i prawdopodobne miejsce rozlokowania pozycji wroga pod Byczyną wpadł na genialny pomysł. Jan Zamoyski Wybrał doświadczonych i sprytnych żołnierzy zajmujących pozycję na prawym skrzydle do realizacji swojego taktycznego planu. Oddelegował część sił swojej prawej flanki do wykonania zadania celem zaskoczenia przeciwnika. Przydzielił im rozkazy polegające na dyskretnym przejściu przez groblę od strony przeciwnej niż zajmowane pozycje wroga. Następnie ostrożnie i cicho zajść lewe skrzydło austriackiej armii otaczając całkowicie jej boczną flankę. Manewr ten praktycznie całkowicie zablokował możliwość odwrotu do Byczyny wojskom austriackim dowodzonym przez Maksymiliana Habsburga.

Gdy tylko mgła po części opadła arcyksiążę zorientował się w sytuacji w jakiej ze swoją armią został postawiony. Gdy tylko zobaczył że z lewej flanki oddziały polskie zachodzą jego skrzydło otaczając go od boku ze strony Byczyny, zrozumiał w jakim położeniu się znalazł. Natychmiast wydał rozkaz swoim oddziałom do natychmiastowego ataku na wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego. Bitwa nie trwała długo, szybko została rozstrzygnięta przechylając zwycięstwo na stronę wojsk Rzeczpospolitej dowodzonych przez Jana Zamoyskiego. Wojsko arcyksięcia austriackiego nie zrozumiawszy w pełni wydanych rozkazów zostało w krótkim czasie zmiażdżone przez armię królestwa polskiego. W szeregi żołnierzy arcyksięcia bardzo szybko wdarła się panika która skłoniła wielu do ucieczki z miejsca w którym rozegrała się bitwa pod Byczyną. Armia Jana Zamoyskiego bardzo szybko rozprawiła się z walczącymi wrogami. Uciekających z pola bitwy przeciwników szybko dorwano i zabito. Bitwa pod Byczyną byłą niezwykle krwawym starciem które opisywane jest jako rzeź uciekających żołnierzy wojsk habsburskich.

 

bitwa pod Byczyną – skutki

Arcyksiążę Maksymilian III Habsburg zdołał zbiec i schronić się za mury miejscowości pod którą rozegrała się rzeź. Byczyna natychmiast oblężona została przez wojska polskie które do natarcia i ostrzeliwania oblężonego miasta wykorzystały pozostawione przez armię arcyksięcia armaty i działa artyleryjskie. Gdy wojsko przystępowało do ostatecznego szturmu na mury Byczyny niespodziewanie arcyksiążę Maksymilian III Habsburg nakazał wywiesić biała flagę i zaprosił stronę Polską do podjęcia negocjacji o warunki jego poddania się. Arcyksiążę Habsburski trafił w niewolę armii polskiej. 

Dokładne informacje o ilości żołnierzy poległych w starciu pod Byczyną nie są znane. Pozostały natomiast zapisy informujące o wydanym przez Jana Zamoyskiego poleceniu burmistrzowi Byczyny nakazujące mieszkańcom udział w pochowaniu w jednej zbiorowej mogile zabitych podczas walki z obu stron konfliktu. Przekazy dotyczące ilości poległych żołnierzy w bitwie wspominają o liczbie od 3 do 5 tysięcy.

Jan Zamoyski – życiorysMaksymilian III Habsburg – życiorys

zobacz też:

Leave a Comment