Cerkiew w ChróścinieHistoria miejscowości Newsy Religia Zabytki i miejsca 

Cerkiew w Chróścinie

cerkiew w Chróścinie

W Chróścinie pw. św. Jerzego Zwycięzcy (woj. łódzkie). Na skraju lasu, nieopodal drogi polnej znajduje się niesamowita budowla. Napotkany przypadkiem obiekt którym okazała się prawosławna świątynia z końca XIX wieku. Cerkiew w Chróścinie wybudowana została przez carskiego generała Krasnowskiego. Świątynię wpisano do rejestru zabytków 05.06.1989 roku. W 2013 roku cerkiew została gruntownie wyremontowana i uratowana przed zniszczeniem. zabory - podzielona Polska

Cerkiew w Chróścinie znajduje się w miejscu w którym w czasie zaborów, stykała się granica trzech okupantów, Chróścin należał do zaboru rosyjskiego, nieopodal płynąca Prosna wyznaczała granice pomiędzy Niemcami a Rosją. Krasnowski otrzymał wiele folwarków, i majętności ziemskich właśnie w tym regionie. Car rosyjski ofiarował majątki w podziękowaniu i uznaniu zasług w tłumieniu powstania styczniowego.

Podziemny tunel

Ciekawostką niewątpliwie jest wzmianka w wielu pismach o tunelu który swój początek miał w zamku. Cerkiew w Chróścinie miała być miejscem ucieczki tunelem podziemnym na wypadek agresji bądź nagłego powstania. Wiele budowanych w tamtym okresie przy granicy zaborców zamków posiadało wyjście awaryjne, ponieważ sytuacja była bardzo napięta i w każdym momencie walki mogły nabrać na sile a właściciele majętności zostać zaatakowani i otoczeni.

nawiedzone miejsce - legenda

Wśród legend opisujących cerkiew w Chróścinie niewątpliwie najciekawszą i najbardziej tajemniczą jest opowieść o zjawie która pojawia się za cerkwią. Rzekomo wieczorem gdy zaczyna zapadać zmrok za cerkwią pojawia się duch małego chłopczyka. Duch ujawnia się na niewielkim cmentarzu który znajduje się za cerkwią. Właściciele majątku mieli synka który często bawił się w okolicznym lesie nieopodal zamku, przy prawosławnej świątyni. Pewnego dnia pozostawiony bez opieki, nierozważnie wszedł na pobliskie bagna. Chłopczyk wołający o pomoc, nie doczekał się jej, utonął a jego ciało wraz z rodzicami pochowano właśnie na tym cmentarzu którego ślady zostały całkowicie zatarte.

W latach 90-tych ubiegłego wieku dokonano ekshumacji grobów jego rodziców. Dusza chłopca obudziła się jako duch dziecka któremu zakłócono wieczny spoczynek rodziny. Od tego czasu wieczorową porą, jak i w nocnych godzinach zjawa chłopczyka pojawia się pośród leśnych grobów. Duch chłopczyka ukazując się przechodnią pyta, gdzie podziali się jego rodzice. Zjawa nie czekając na odpowiedź oddala się znikając w otchłani za cerkwią.

zobacz też:

Leave a Comment