Dwór w GubławceHistorio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Dwór w Gubławce. Zabytki w Polsce – dzieje, historia, zdjęcia.

Dwór w Gubławce

Nad jeziorem Jeziorak które jest szóstym co do wielkości w Polsce wznosi się piękny zabytek. Położony jest on w malowniczej krainie nieopodal brzegu jeziora. Jest nim dwór w miejscowości Gubławki. Leżą one w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Zalewo wchodzącej w skład powiatu iławskiego. Zachwyca swoim wyglądem jak wiele polskich zabytków. Rozpala także wyobraźnie dzięki położeniu w jakim się znajduje. Lecz równie niezwykłe są jego dzieje i historia. W 2017 roku odkryty został skarb.

historia

Dwór nad jeziorem Jeziorak w Gubławkach powstał w roku 1880. Zabytek wybudowany został nad brzegiem jeziora Jeziorak które jest, jednym z największych w Polsce. Budynek powstał na zlecenie Karla Fincka von Finckensteina pochodzącego z rodowego Jaśkowa. Po śmierci pierwszego właściciela ziemie z dworem przeszły w ręce kolejnego potomka Finckensteinów. Dziedzicem majątku w 1925 roku został Hans Joachim von Finckenstein. Należał on do niego aż do roku 1945 w którym to II wojna światowa dobiegła końca.

Dawna majętność ziemska należąca do pruskiej rodziny otoczona została pięknym parkiem który przetrwał do dziś. Z jednej strony dworu krajobraz tworzą drzewa różnych gatunków, z drugiej zaś strony obiektu rozciąga się ogromne jezioro. Warto także wspomnieć że w parku znajdują się przy dworne budynki gospodarcze.

Jest to budynek o architekturze dwukondygnacyjnej. Do powstania całej budowli użyto wyłącznie do dziś bardzo popularna czerwona cegła. Obiekt wybudowano na planie litery " T ". Zarys ten najlepiej widoczny jest z powietrza a możecie go ujrzeć na zdjęciach w naszej galerii znajdującej się u góry strony. Dwór w Gubławce pokryty jest mansardowym zadaszeniem oświetlony pięknymi lukarnami. Leży nad równie wspaniałym miejscem jakim jest szóste co do wielkości jezioro położone na terenie całej Rzeczpospolitej znane jako Jeziorak.

odkryto niezwykły skarb 

Sensacyjnego odkrycia dokonano w maju 2017 roku na terenie majątku w Gubławki. Znaleziono wtedy niezwykły depozyt na który składała się kolekcja. Skarb składał się z między innymi albumów, dokumentów, zdjęć, listów oraz innych pism czy zapisków. Został w raz z tą kolekcją schowany piękny futerał w którym znajdowały się okulary. Okulary wraz z papierami został ukryty w 1945 przez dziedzica, drugiego właściciela Hansa von Finckenstein.

zobacz też:

Leave a Comment