Historia miejscowości Historia Polski Historio Newsy Odkrycia Zabytki i miejsca 

Grodzisko odkryte w Topolinie

Odkryto grodzisko w Topolinie

 

Grodzisko w Topolinie
Grodzisko z lotu ptaka

Niedawno badacze z pomocą skanów laserowych “LiDar” map Polski natknęli się na nienaturalne kształty powierzchni terenu w okolicach Topolina. Natychmiastowo przystąpiono do prac archeologicznych, które potwierdziły przypuszczenia naukowców. Na razie nie wiele informacji zostało przekazanych publicznie, ponieważ trwa opisywanie znalezionych artefaktów z prac na terenie osady. Nieoficjalnie to miejsce łączone jest z prakulturą przeworską i trzciniecką uchodzącą przez część grona ekspertów od przeszłości za prasłowian, którzy byli genetycznie bezpośrednimi przodkami ludu Słowian, który uważa się za kolebkę i zalążek pańśtwa Polskiego, dawniej zwanego kraju Lechia, którego zamieszkiwali Lechici zachowując równowagę ze światem przyrody, wykorzystując jego naturalne atuty. Słowianie żyli z wielkim  poszanowaniem bujnej przyrody która ich niewątpliwie w owych czasach otaczała. Potrafili wykorzystać ogromne i gęste lasy do tworzenia w nich osad, których system obronny wykorzystywał teren dookoła i wszystko z otoczenia domostwa.

Topolin jest małą wsią położoną w granicach województwa mazowieckiego na zachód od stolicy Warszawy. w gminie Stare Babice.

Rewolucją w odkrywaniu archeologicznych stanowisk jest portal tzw. GeoPortal – geologiczny ukazujący różnego rodzaju zeskanowane mapy zrobione m. in. skanerem laserowym typu “LiDar” z perspektywy “lotu ptaka” całego obszaru kraju, i udostępnionych na nim skanów map ukształtowania powierzchni terenu odkryto już mnóstwo osad, grodzisk i różnego typu obiektach i szlakach tworzonych przez praprzodków Polaków. Nie wychodzą z domu można dokonać sensacyjnych odkryć a przy tym fajnie się pobawić poznając ukształtowanie powierzchni – link do GeoPortal

 

  • Uruchomienie skanów “LiDar”-u może dla nieznających tematu sprawić mały kłopot więc opiszę w skrócie jak go odpalić.
  1. kliknąć w prawym górnym rogu mapy na duży przycisk w kształcie “oka”

  2. Następnie kliknąć w mały przycisk w oknie które nam się pojawiło oznaczony jako “WNS”

  3. Klikając w kółko zaznaczamy  “WMTS”

  4. Rozwijamy “Usługi Krajowe WMTS”

  5. Wybieramy “ISOK Cieniowanie” i klikamy “połącz”

  6. Pojawi się okienko wyboru intensywności przezroczystości im mniejszą wartość wybierzemy tym mniej przezroczysty będzie nałożony skan.

zobacz też:

Leave a Comment