herszt zbójców ŚpikHistoria miejscowości Historio Newsy 

Herszt zbójców Śpik

herszt zbójców

Jest ciekawe miejsce w powiecie kępińskim gdzie według wspomnień i dawnych wierzeń ludowych w lasach na jego obszarze w puszczach i borach duchy przebywać miały. Oprócz bajki o duchach w tych lasach w tamtych czasach miał grasować herszt zbójców.

herszt zbójców Śpik

Śpik, herszt zbójców który napadał na możnych ludzi własnościowych właścicieli wsi i dworów. Banda owa była niczym Robin Hood kierował się osobistymi powódkami chcąc walczyć z niesprawiedliwością. I tak herszt Śpik, często swoimi zdobyty łupami i dobrami biednych wspierał, za co mu się odwdzięczali, ukrywając go przed okiem władz. W pobliżu Kępna jest lasek, w którego środku wznosi się pagórek, na pagórku znajduje się krzyż. Z tego to miejsca miał wieść ganek podziemny aż do środka miasta. Tu miał kiedyś dawno stać nędzny domek, w którym "dobry" zbójca się ukrywał ze swymi towarzyszami.

dawna Polska

Cała Polska w dawnych wiekach istnienia, zwłaszcza południowa jej część porośnięte były potężnymi, niekończącymi połaciami lasów z mocno zarośniętymi puszczami, borami. Kiedyś las był niebezpiecznym miejscem zwłaszcza po zachodzie słońca, nigdy nie wiadomo było kto w nim pomieszkuje. W dawnych lasach kryło się wiele złych ludzi. Pośród gęsto zarośniętych łatwiej mogli się ukryć, napadać mogli na zaskoczonych niczego nie świadome ofiary. Pośród drzew w dawnej Polsce ginęło bardzo wiele osób głównie z powodów rabunkowych.

herszt zbójców rozbity

W końcu udało się władzom zniszczyć większą część bandy, a Śpik z dwoma towarzyszami ukrył się w pewnej leśniczówce, którą wkrótce wojsko otoczyło i zapaliło, gdy oblężeni rozpaczliwie się bronili. I tu Śpik się wydostał z koła oblegających lecz zginął od uderzenia łopatą pewnego robotnika. Ciało jego pochowali wdzięczni wieśniacy na tym wzgórzu, zwanym potocznie kopcem i wznieśli nad nim krzyż. Otóż legenda głosi, że nieszczęsny zbójca o północy opuszcza grób i wspina się jęcząc nieustannie na szczyt krzyża, na którym pozostaje aż do wybicia godziny pierwszej, potem wraca powoli do grobu.I tak o to kiedyś herszt zbójców wiecznie zła pragnąc wiecznie dobro czynił.

 

zobacz też:

Leave a Comment