Bolesław Chrobry

[three_fourth] [/three_fourth][one_fourth_last][efb_likebox fanpage_url = “Historioo” box_width = “250” box_height = “” locale = “pl_PL” responsive = “1” show_faces = “1” show_stream = “0” hide_cover = “0” small_header = “1” hide_cta = “0 “animate_effect =” rollIn “][/one_fourth_last]

Bolesław Chrobry

Bolesław Chrobry (967 – 1025 r.)  historia życia pierwszego króla Polski . Syn pierwszego władcy Mieszka oraz pierwszej jego żony księżniczki czeskiej Dobrawy. Z racji pochodzenia należał on do rodu piastowskiej dynastii władców Polski.

Pierwszym koronowanym władcą na króla Polski był syn założyciela państwa pochodzący z pierwszego jego małżeństwa książę Bolesław Chrobry. Chrobry w potocznej dawnej mowie oznacza, wielki bądź waleczny. Bolesław w trakcie życia ożenił się czterokrotnie. Pierwszą jego wybranką była córka margrabiego Miśni, Rykdaga, po niej była Węgierka. Trzecią żoną władcy koronowanego na króla była Emnilda. Ostatnia żona Bolesława jest najlepiej znaną nosiła imię Oda.

Lata za życia Mieszka

Młodość pierwszego króla Polski jest w większości tajemnicą której poznanie w pełni jest praktycznie niemożliwe. Książę Mieszko I został ojcem Bolesława podczas życia z pierwszą małżonką Dobrawą. Z racji drugiego małżeństwa władcy dzieci z pierwszego ożenku Mieszka starano się za wszelką cenę odizolować od możliwości przejęcia władzy po ojcu. Jako młodzieniec Bolesław Chrobry został odesłany do Niemiec,  jako gwarant wypełnienia postanowień o pokoju zawartych podczas zjazdu w Kwedlinburgu.

Nim Bolesław został ukoronowany w 984 roku Mieszko zaaranżował jego pierwsze małżeństwo z córką margrabiego Miśni Rygdagą. Z niektórych podań i legend wynika że po ślubie objął władzę na terenami małopolski. Rok po ceremonii ślubnej Bolesław Chrobry po śmierci ojca swej żony odprawił ją. Mimo to zachował swoje panowanie nad małopolską. Kolejne małżeństwo zawarł prawdopodobnie pod namową księcia czeskiego Bolesława II.

Przejęcie władzy po ojcu

Bolesław Chrobry objął władzę w Polsce po śmierci swego ojca Mieszka I w roku 992. Syn Mieszka i Dobrawy w momencie śmierci ojca miał 26 lat, wtedy został mu nadany przydomek Chrobry co oznacza wielkiego i walecznego. Pierwszymi jego działaniami jako władcy Polski było wygnanie swojej macochy wraz z przyrodnim rodzeństwem. Postąpił tak ponieważ druga żona Mieszka bardzo starała się by odebrać mu władanie nad Polską i przekazać swoim synom.

Zjazd gnieźnieński

W roku 1000 do Polski przybywa z zaszczytną wizytacją cesarz Otton III. Wielkie było to wydarzenie zapisane dużymi literami w dziejach Polski jako, Zjazd Gnieźnieński. Oficjalnym celem wizytacji była modlitwa nad grobem św. Wojciecha, do której oczywiście również doszło. Wieczorna uczta wydana na cześć cesarza w grodzie Bolesława Chrobrego opisywana jest jako niezwykle wystawną na której alkoholu były pełne dzbany a jadło przygotowane z mięsa drogich ryb oraz dzikiej zwierzyny. W czasie biesiady doszło do symbolicznego wydarzenia podczas którego to Otton III zdjął swą koronę i nałożył ją na głowę króla Polski B. Chrobrego. W kontekście późniejszej koronacji ta sytuacja nabrała symbolicznego znaczenia. Podczas zjazdu ustanowiono w Gnieźnie pierwsze arcybiskupstwo którym podlegały biskupstwa w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. W podziękowaniu i podkreśleniu przyjaźni cesarz Otton III ofiarował w prezencie Bolesławowi włócznię św. Maurycego. Bolesław Chrobry także przygotował prezent dla cesarza którym była relikwia św. Wojciecha w postaci jego ramienia.

Polityka zagraniczna

Bolesław Chrobry był wodzem niezwykle silnym i walecznym z talentem świetnego taktyka i wodza. W 1002 r. rozpoczęła się wojna pomiędzy Polską a Niemcami. Cesarz Henryk II prowadził wojnę z Bolesławem Chrobry której koniec nastał w 1018 roku, po 16 latach od rozpoczęcia walk. Wtedy to w miejscowości Budziszyn podpisano rozejm pokojowy na mocy którego Polska dołączy do swoich granic na rzecz cesarstwa Niemiec ziemię Milsko i Łużycką.

W 1018 roku władca Polski postanowił zorganizować kampanie i udać się na wschód by przywrócić swojego zięcia Świętopełka na tron kijowski. Odniósł najpierw pod Wołyniem 22.07 zwycięską walkę z okupantem tronu kijowskiego. Zajęciem Kijowa 14.08 została zakończona sukcesem wyprawa Bolesława Chrobrego, i zięć powrócił na tron kijowski. Niestety Świętopełek stracił kolejny raz tron który odebrał mu Jarosław Mądry. Władca Polski znów został poproszony o pomoc w odzyskaniu władzy, lecz Bolesław Chrobry odmówił wsparcia ponieważ uznał go za słabego wodza niezdolnego do utrzymania tronu. B. Chrobry poparł więc Jarosława Mądrego jako władcę i uznał go za prawowitego i godnego posady wodza kijowskiego zasiadającego na tronie. Podpisał również z nim pakt o wspólnym pokoju i nieagresji wobec narodów. 

Koronacja na króla Polski

Bolesław Chrobry dostał zgodę papieską na koronację na króla Polski. Według większości podań odbyła się ona w 1025 roku, w momencie bezkrólewia w Niemczech po śmierci Henryka II. Niektórzy twierdzą że koronacja została przeprowadzona podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku, a ceremonia w 1025 była aktem odnowienia koronacji po 25-latach panowania. 

Bez względu na datę faktem jest że pierwszym królem w dziejach Polski był syn Mieszka, Bolesław I Chrobry. Niestety jeszcze tego samego roku 1025 pierwszy król Polski zmarł, rządy w kraju po nim przejął jego syn Mieszko II Lambert.

 

Wikipedia – Bolesław I Chrobry

 • Historia Turkowy

  Historia Turkowy Wioska w województwie wielkopolskim, powiat kępiński, gmina Perzów. Historia Turkowy datowana jest na 09.08.1245 roku. Z tego dnia […]

 • Historia Domasłowa

  Historia Domasłowa – ciekawostki Wieś w wieku XIV. zwana Domaszulawo, potem Domasław by historia Domasłowa pisana jest do dziś. W […]

 • Pałac w Grębaninie

  Pałac w Grębaninie z XIX w. Pałac w Grębaninie powstał w latach 60-tych XIX wieku przez ród Mańkowskich. Mańkowscy zostali […]

 • Dworek w Olszowie

  Dworek w Olszowie z XIX w. Posiadłość ziemska na której stoi piękny staropolski dworek w Olszowie była własnością pana Witolda Daszkiewicza. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*