Dworek w Olszowie

Dworek w Olszowie z XIX w.

Posiadłość ziemska na której stoi piękny staropolski dworek w Olszowie była własnością pana Witolda Daszkiewicza. Oprócz posiadłości dworku i parku krajobrazowego który go otaczał dochodziło ponad 1200 h ziemi, obszar ten wraz z dworkiem nazwano niegdyś Olszowa I (tzw. górna) oprócz dworku Daszkiewiczów w Olszowie znajdowały się jeszcze dwa majątki ziemskie.

Drugi dworek w Olszowie zwany “Olszowa II (dolna)” był w posiadaniu obywatela Niemiec Jana Paetzholda. Niestety dworek w Olszowie nie przetrwał, został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej i nie zostały po nim nawet fundamenty. Jego ówczesne położenie możemy zidentyfikować poprzez ogromnych rozmiarów drzewo.  Zostało ono zaliczone jako zabytkowy pomnik przyrody. Do dziś wychyla swoją potężną koronę ponad dachami domów w środkowej części wioski. Wiele znawców przyrody określa je jako jedne z najpiękniejszych drzew w południowej wielkopolsce.

Trzecim właścicielem ziemskim Olszowy był Jan Wąsik (Wuntzik), który zamieszkiwał najbardziej okazały dworek w Olszowie. Obszar dworski, zaliczany również jako folwark nazywał się “Olszowa III tzw. Podmiejska”. Ziemie właściciela zdobił dworek na kształt małego zameczku, nakrytego dwuspadowy dachem, którego zwieńczeniem były w narożnikach neogotyckie wieżyczki które do dziś dodają zabytkowi uroku. 

Niezwykły człowiek

Witold Daszkiewicz odziedziczył majątek po ojcu Józefie. Ród wywodził się ze szlacheckich korzeni i odznaczał się herbem Korybutów. Rodzina była bardzo zamożna ale przy tym bardzo szlachetna i dobra. Majątek był często odwiedzany przez innych nie zamożnych mieszkańców Olszowy. Witold Daszkiewicz podobnie jak jego ojciec był wielkim patriotą i walecznym żołnierzem, nie brakowało mu odwagi ani siły by walczyć przez większość życia z najeźdźcami.

W Olszowie przy linii demarkacyjnej (granicznej) stał “grenzschutz” od 17 lutego 1919 r. Ustawione armaty przy dworze w Olszowie i młynie na polnej górce. W. Daszkiewicz wiedział jak ich użyć i nieraz ostrzeliwał pozycje w Myjomicach. W potyczkach padł żołnierz Polak, którego pochowano w Olszowie, po roku wzięto ciało jego do rodzinnego miasta Ostrzeszowa i złożono w wspólnym grobowcu powstańców.

21 czerwca 1919 r. o 12 w nocy internowali Niemcy właściciela dóbr p. Witolda Daszkiewicza i kierownika szkoły p. Wybieralskiego i wywieźli ich jako zakładników, razem z 17-oma innymi jeszcze, do Neuhammer za Żeganiem, skąd powrócili dopiero 7 sierpnia 1919 r.

Daszkiewicze na cmentarzu parafialnym w Olszowie mają swój monumentalny grobowiec w którym pochowana jest większość rodziny.

NaszaWioska - Historia Olszowy

 • Pałac w Mroczeniu Pałac w Mroczeniu

  Pałac w Mroczeniu Pałac w Mroczeniu INFORMACJE NAZWA – zespół pałacowo-parkowy – pałac w Mroczeniu F. Wężyk WŁAŚCICIEL WYBUDOWANY PRZEZ […]

 • Ratusz w Kępnie

    ratusz w Kępnie Na samym południu wielkopolski, w ostatnim powiecie i ostatniej gminie w roku 1835 powstała budowla jakże […]

 • Pałac w Pławniowicach

  Pałac w Pławniowicach Pałac w Pławniowicach które leża na południu kraju a dokładniej w województwie śląskim niedaleko Gliwic. Wzniesiony został […]

 • Polska 1939 r. Zdrada II wojna,

  zdrada? Polska 1939 rok Dnia 1 września 1939 r. mija kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Myśląc o niej, większość […]