Pałac w Mroczeniu

 

Pałac w Mroczeniu Feliksa Wężyka

http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ w Mroczeniu powstał w latach 40-tych XIX wieku przez posła na sejm Pruski Feliksa Wężyka. Wężyk był właścicielem majątku do nadejścia wojsk hitlerowskich Niemiec. Potem w latach 70-tych przekształcono, odremontowano gmach i utworzono w nim istniejącą do dziś szkołę, aktualnie likwidujące się gimnazjum.

Wężykowie mieli wiele posiadłości ziemskich w okolicy z których http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ w Mroczeniu był jedną najwspanialszych budowli południowej wielkopolski. Ród Wężyków posiadał pałace w miejscowościach, Mikorzyn, Myjomice, Domanin.

Jak to jest zrobione?

Najwięcej uwagi i zachwytu powoduje symetria obu skrzydeł http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ w Mroczeniu. Wyjątkowo piękne jest także potężnej wejście usytuowane w centrum budowli, złożone ze schodów oraz fasady z gigantycznymi i potężnymi czterema kolumnami z portykiem. Wejście ozdobione kolumnami na których końcu ukazuje się zabytkowe wykończenie zwieńczone tympanonem w kształcie trójkąta z podstawą prostokąta.

http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ w Mroczeniu stylem nie odbiega od późnego klasycyzmu. Dookoła jest duży folwark z gorzelnią, stajnią i innymi budynkami gospodarczymi. Pałac w Mroczeniu leży w samym centrum wioski, w środku pięknego i naturalnego parku dworskiego który w połączeniu z zabytkiem daje poczucie że jest to miejsce w które chce się wracać. Warto jeszcze wspomnieć że pan Wężyk kolekcjonował literaturę i wszystko co było na papierze zapisane. Udało mu się zgromadzić ponad 10 000 egzemplarzy książek w tym wiele wyczekiwanych przez kolekcjonerów. W zbiorze posiadał takie kruki jak między innymi diament, pierwsze wydania “Reduty Ordona” i “Ody do młodości” pióra Adama Mickiewicza.

Najnowsze czasyDzisiaj w pałacu znajduje się szkoła publiczna w Mroczeniu. Większość wnętrza została zagospodarowana i dostosowana do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Niewiele pozostało z zabytkowego pięknego wnętrza z czasów rodu Wężyków. Po wojnie wiele dóbr z tego miejsca zostały skradzionych bądź zniszczonych. Biblioteka i niesamowite zbiory nie przetrwały do dzisiejszego dnia, niektóre eksponaty możemy napotkać w muzeach w całym kraju, największy zbiór znajduje się w Poznaniu. 

linki

Mroczeń - wikipedia
Księgozbiór Mroczeński Feliksa Wężyka
Rys historyczny Gimnazjum w Mroczeniu

 • Dworzec kolejowy w Kępnie (PKP) Dworzec kolejowy w Kępnie. PKP

  Dworzec kolejowy w Kępnie Dworzec kolejowy w Kępnie

 • Odkrycia w Wieluniu

  Odkrycia w Wieluniu W środkowej części Polski badania archeologów co rusz dostarczają informacji o dokonaniu odkrycia w Wieluniu – miasto […]

 • Cerkiew w Chróścinie

  Cerkiew w Chróścinie  W Chróścinie pw. św. Jerzego Zwycięzcy (woj. łódzkie). Na skraju lasu, nieopodal drogi polnej znajduje się niesamowita […]

 • Pałac Szembeków w Siemianicach

  Pałac Szembeków z 1835 roku. W Siemianicach w województwie wielkopolskim w 1835 roku powstał piękny pałac Szembeków. Wybudowany został przez […]