Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach które leża na południu kraju a dokładniej w województwie śląskim niedaleko Gliwic. Wzniesiony został pod koniec XIX wieku, budowa trwała około 3 lat.

Województwo śląskie, może się poszczycić historią tego regionu sięgającą tysiące lat wstecz. Najlepszy okres w dziejach tego regionu przypada jednak na kilka ostatni wieków, kiedy to zaczęto eksploatować pokłady węgla kamiennego na ogromną skalę. Bogactwo rejonu śląskiego można dostrzec w dziedzictwie architektury zabytkowej powstałej w tym okresie. Jednym z najlepszych przykładów złotej ery śląska jest budowla powstała w małej wiosce w powiecie gliwickim. Zabytek architektoniczny w Pławniowicach jest tak niezwykły że, sprawia wrażenie jakby nie pochodził z tego świata.

Fakty o pałacu

Od razu na pierwszy rzut oka widać kunszt architekta I budowniczych, niewątpliwie wznieśli budowlę na którą turyści spoglądają z podziwem. Pałac wybudowany został 1882-85. Warto wyjaśnić że wioska w okres świetności weszła wraz z kupnem w roku 1737 ziem rycerskich przez Jana Pawła II von Stechow – pierwszego starostę (zwanego kiedyś landrapą) powiatu Gliwicko-Toszeckiego od czasów przejęcia Śląska przez Prusaków.

Właściciele dóbr Pławniowickich

W roku 1798 właścicielem dóbr Pławniowice został hrabia Karola Franciszka von Ballestrema, którego korzenie wywodzą się z rycerskiego rodu dziedziczącego Pałac we Włoskim Piemoncie. Ziemie Pławniowic pozostawały w rękach rodu Ballestrem, który w Pławniowicach zaczął trwać I powiększać się tak że powstała tu istna Dynastia rodowa. Projekt zabytku został już zlecony w 1737 r. przez hrabiego Franciszka II Ballestrea, powierzył go arcymistrzowi, mającemu talenty architektoniczne Konstantynowi Heidenreich’owi z m. Kopic.

Pałac w Pławniowicach – geneza powstania

Dopiero w latach 1882-85 przystąpiono do realizacji projektu, trzeba przyznać że powstał w ekspresowym tempie a wykończony z dbałością o najmniejszy róg na parapecie, skrupulatność godna podziwu. Pałac zachwyca po dziś dzień. Pełnił on nieustannie “swoją” ważną społeczną rolę. Sprawował funkcję Ośrodka edukacyjno-reformacyjnego Diecezji Gliwickiej. A dziś stoi otworem I czeka na zmęczonych zwiedzaniem śląska turystów którzy spędzą w nim niezwykłą noc.W Pałacu zaprojektowane zostały ogromne pomieszczenia które można wynajmować na imprezy okolicznościowe wszelakiego pochodzenia, odbywały się już  w nim koncerty, sympozja, kongresy, wesela, komunie a nawet zorganizowano w nim jednego roku rekolekcje dla dzieciaków z pobliskiej szkoły. 

Wikipedia - Pławniowice
Ród śląski - Hochbergów

 • Położenie Bralina

  Położenie Bralina Położenie Bralina w na obszarze w jakim powstał przyczyniło się do jego bogatej wielowiekowej historii. Na mapach Polski […]

 • Sanktuarium Maryjne na Pólku

  Sanktuarium Maryjne na Pólku pod Bralinem W gminie Bralin wznosi się sanktuarium Maryjne na Pólku wzniesione w 1711 roku    

 • Mieszko I

  Mieszko I Mieszko I urodził się w 935 roku jako syn Siemomysła z dynastii Piastów, zmarł 25 maja 992 roku.

 • Czarownice ostatni proces w Europie

  Czarownice spalone na stosie  – ostatni proces w Europie Doruchów – wieś położona na południu wielkopolski, przez niektórych nazywany “polski Salem” […]