Historia miejscowości Historio Newsy Religia Zabytki Zabytki i miejsca 

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej w Mnichowicach

Kaplica św. Jadwigi Śląskiej

Świątynia powstała pod koniec XIX wieku w latach 1890-91 z czym wiąże się pewna historia. Kaplica św. Jadwigi Śląskiej w Mnichowicach wybudowana przez państwo Mosch.

Powstanie kaplicy

Ludwik Mosch w roku 1890 nagle zachorował na gruźlicę, w owych czasach była to wysoce śmiertelna choroba. Niewiele osób przeżyło po zachorowaniu na gruźlicę, na którą nie było antybiotyków czy innych lekarstw w XIX wieku. Nikt nie dawał mu szans na przeżycie, zrozpaczony mężczyzna rozpaczliwie modlił się do św. Jadwigi Śląskiej błagając o łaskę dla niego. Czuł że jego czas jest bliski i jedynie ofiarując coś za wstawiennictwo, obiecał więc odnowić starą, popadającą w ruinę pobliską kapliczkę.

Nagle żona Ludwika również popadła w chorobę, oboje wspólnie każdego dnia modlili się o ratunek dla nich. obiecując razem wyremontować kaplicę św. Jadwigi. Po krótkim czasie oboje cudownie wyzdrowieli, wszystkie objawy stopniowo odchodziły a małżeństwo powracało do zdrowia. Gdy oboje doszli do sprawności i pełni sił bezzwłocznie przystąpili do obiecanej ofiary, remontu malutkiej zapomnianej świątyni. Nowa kaplica św. Jadwigi Śląskiej nabrała blasku wymurowana praktycznie od fundamentów przez państwo Mosch. Niedługo po tych wydarzeniach w dniu 18 października 1891 roku, proboszcz z pobliskiego Bralina, ks. Nowacki poświęcił nową budowlę sakralną, od tego dnia znana jest jako kaplica św. Jadwigi Śląskiej.

Charakterystyka

Kaplica św. Jadwigi znajduje się na zachodniej części wioski, około 1500 metrów od zabudowań. Świątynia murowana w neogotyckim stylu architektonicznym. Dach budynku pochylony, dwuspadowy, na środku wzbogacony o wieżyczkę z krzyżem na szpicy. Okna kaplicy zdobią przepiękne witraże ukazujące między innymi, św. Józefa, św. Idziego, św. Izydora, św. Rocha. Wnętrze kaplicy w ołtarzu głównym zdobi wizerunek św. Jadwigi namalowany ręcznie na szkle. Witraże okienne są bezcennymi arcydziełami sztuki malarskiej, namalowane przez samego mistrza sztuki Rednera pochodzącego z Wrocławia.

Mnichowice - najważniejsze informacje
Diecezja kaliska - artykuł o poświęceniu kaplicy w 2014 roku
Strona miejscowości Mnichowice - historia, atrakcje, informacje, położenie

zobacz też:

Leave a Comment