kościół w KępnieNewsy Religia Zabytki i miejsca 

Kościół w Kępnie


Kościół w Kępnie pw. św. Marcina

Kościół w Kępnie wybudowano w 1911 roku na miejscu poprzedniej drewnianej wersji świątyni. Architektem który zaprojektował budowle był Roger Slawski. Wzorował on swój projekt na kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie.

« 1 z 5 »

o świątyni

Na początku XX wieku wzniesiono kościół w Kępnie, w stylu neobarokowym. Rzymskokatolicka parafia kępińska zyskała nową budowlę sakralną zamiast poprzedniej drewnianej. Z dawnego kościoła pozostawiono po dziś dzień kilka ważnych elementów. Zachowany został między innym ołtarz główny datowany na XVIII wiek. Został on w roku 1911 odrestaurowany i odnowiony, ponad nim architekt umieścił witraż z wizerunkiem patrona świętego Marcina. W 1922 roku Józef Bach pochodzący z Rychtala skonstruował i zbudował 29-cio głosowe organy których odbioru dokonał Feliks Nowowiejski. 

W trakcie okupacji niemieckiej kościół został zamknięty dla wiernych, utworzono w nim magazyn odzieżowy. Hitlerowscy żołnierze okradli świątynie między innymi z dzwonów a nawet ukradli żelazny płot którym otoczony był cmentarz przy kościele. Kościół w Kępnie został zdewastowany podczas wojny, na przełomie lat 1999/2000 doczekał się gruntownego remontu i kompletnej odnowy. Założono między innymi nowe przepiękne witraże, a także zamontowano posadzkowe ogrzewanie.

wyposażenie i wnętrze

W bocznym ołtarzu znajduje się obraz pt. “Cud rozmnożenia chleba”, po drugiej stronie znajduje się piękna figura Maryi Niepokalanej. Kościół w Kępnie ze sztuki malarskiej posiada między innymi obraz Maryi z Dzieciątkiem, portret trumienny Marcina Olszewskiego (starosty wieluńskiego wykonany około 1700 roku). 

Kościół w Kępnie zdobią także wspaniałe rzeźby. Barokową rzeźbą wykonaną w 1700 roku która zdobi wnętrze świątyni jest krucyfiks z tęczy dawnej świątyni. W kościele jest mnóstwo innych pięknych dzieł sztuki dawnej jak i pochodzącej z XX wieku. Wiele upamiętniających różne wydarzenia czy osoby tablic ozdabia ściany zewnętrzne jak i wewnętrzne świątyni. Najciekawsze z nich to urodzenie w Kępnie Władysława Rabskiego (1865 – 1925 r.) a także np. 200-lecie odsieczy wiedeńskiej za króla Jana III Sobieskiego.

ciekawe linki, zobacz:

Urząd miasta o kościele

zobacz też:

Leave a Comment