Historia Polski Historio Mapy i legendy Newsy Wielkopolskie 

Pomianka – rzeka

Legenda o Pomiance

Na podstawie książki Edmunda Sroki. “Legenda o Pomiance”

Dawno dawno temu Pomianka nie była rzeką o dwóch ramionach…. Siostrzeniec Piotra Włostowicza, najbogatszego pana ziemi śląskiej i wieluńskiej, Bolko pełnił nadzór nad budową grodziska i zamku w Crescenicy (obecnie Trzcinica). Przez około 3 lata budowano grodzisko stożkowe na mokradłach łąkowych przy Łazie. Na wzniesienie wożono piasek i żwir z pagórka oddalonego od grodziska o około 500 m. Droga do grodziska prowadziła przez bagienne łąki, utwardzone drewnem dębowym. W czasie nieobecności wuja Bolko bardzo dobrze zarządzał dobrami wuja. Był on dobrym panem dla tutejszej ludności.

Miłość…

Bolko zakochał się w pięknej Jance. Często ją odwiedzał. Kiedy matka Bolka dowiedziała się o zamiarach syna co do wiejskiej dziewczyny wpadła w straszny gniew i zabroniła się mu spotykać z Janką. Panicz Bolko i Janka poszli do miejscowego czarnoksiężnika Rydza by połączył ich na zawsze. Czarnoksiężnik Rydz zlitował się nad ich wielką i szczerą miłością. Wśród grzmotów i błyskawic na wzgórzu na wschód od Trzcinicy o północy czarnoksiężnik połączył ich w jedno zmieniając ich w rzekę o dwóch ramionach. Wierni wojowie na darmo szukali swego pana po okolicznych polach i lasach, podobnież na darmo szukano pięknej Janki.

Legenda o Pomiance jest początkiem powstania rzeki Pomianki (od Pona jak mówią tu do tej pory i Janki).  Od tego czasu płynie rzeka Pomianka ze Smardz i wpływa do Prosny. Drugi odcinek z Dzierżążnika wpada i łączą się w jedną rzekę okolicy Pomian.

z sieci

zobacz też:

Leave a Comment