Odkrycia monet rzymskichHistoria Polski Historio Mapy i legendy Newsy Odkrycia Zabytki i miejsca 

Odkrycia monet rzymskich

 

Odkrycia monet rzymskich

Mapa Polski odkrycia monet rzymskich z wyszczególnionymi obszarami z czasów prehistorycznych. W okresie przed narodzeniem Chrystusa przez Polskę przebiegał prehistoryczny szlak. Przebiegał przy korytach największych rzek Polski Odry i Wisły oraz niektórych dopływów jak np. Prosna, Warta i inne mniejsze rzeki.

odkrycia monet rzymskich
odkrycia monet rzymskich

Szlak Bursztynowy bo to nim jest mowa liczył sobie wiele tysięcy kilometrów a na jego prawdopodobnych szlakach wielokrotnie dokonywano odkrycia monet rzymskich.  Łączył on ze sobą cesarstwo Rzymskie nad morzem śródziemnym z Morzem Bałtyckim. Drugim regionem z którego prowadził nad morze północne to bliski wschód, starożytne cywilizacje Persów, Mezopotamii, Egiptu oraz Indochiny. Był to szlak handlowy, wielkie starożytne cywilizacje przemierzały gigantyczne odległości po kamień zwany bursztynem. Jak wynika z zapisków starożytnych uczonych w cesarstwie Rzymskim mała figurka z bursztynu wielkości kciuka była o wiele więcej warta od zdrowego młodego mężczyzny, niewolnika.

Kultura przeworska

Kultura przeworska rozwijała się w epoce żelaza, od III wieku przed Chrystusem do V w.n.e. Z badań archeologicznych oraz licznych znaleziskach i odkryciach wiadomo że występowała na terenie dzisiejszej Polski bardzo licznie oraz tzw. Zakarpacia. Dawniej zwano ją też kulturą wenedzką jak i rzadziej kulturą grobów jamowych z grupy przeworskiej. Narodziła się ona z wcześniejszych czasów z dawniejszej kultury pomorskiej.

Nazwa tego społeczeństwa związana jest z miastem Przeworsk w którym odkryto pierwsze cmentarzysko starożytnego ludu. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1909. Odkrycia dokonał polski archeolog Karol Hadaczek, który powiązał przedstawicieli pochowanych w Przeworsku z kulturą Germańską. Co ciekawe świat naukowy nie prędko wprowadził informację o odkryciu zupełnie nowej starożytnej kultury bo, w książkach tematycznych wprowadzono ją dopiero po 1930 roku.

Wielu naukowców utożsamia plemię starożytnych Wandalów z tą właśnie kulturą. Wandalowie właśnie pod koniec V wieku wyruszyli przez zachodnią Europę, wyzwalając jej ziemie do stolicy starożytnego świata, Rzymu. I tak z plemieniem Gotów, Wandalowie podbili wyprzedzającą o tysiąc lat swoje czasy miejsce które dziś zwane jest tak jak wtedy Rzym powszechnie określanym jako miasto wieczne.

Legenda i opis mapy

→ Oznaczone tereny życia ludu kultury przeworskiej w okresie 
wczesnych wpływów Rzymskich oznaczone przerywaną linią   

→ Miejsca odkrycia skarbu denarów oznaczone czarnymi kropkami

ciekawe w sieci

Kultura przeworska  

Denary Rzymskie – okres wczesnorzymski  

Okres wpływów Rzymskich (wczesnorzymski)

zobacz też:

Leave a Comment