Pałac Szembeków w Siemianicach - www.historio.pl - 1Historia miejscowości Historio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Pałac Szembeków w Siemianicach
Pałac Szembeków w Siemianicach z 1835 roku

W Siemianicach w województwie wielkopolskim w 1835 roku powstał piękny pałac Szembeków. Wybudowany został przez hrabiego, bohatera wojennego Piotra Szembeka. Pałac Szembeków został gruntownie przebudowany w roku 1894 w stylu neorenesansowym.

Artykuł poświęcony głównie opisowi zabytku Pałacowego i egzotycznego, wyjątkowego parku dworskiego. O rodzinie Szembeków i ich wielu działaniach i poświęceniach dla ojczyzny i innych ludzi, o ich zbiorach już niedługo w osobnym artykule.

charakterystyka budowli – pałac Szembeków 

Budynek jest wielopoziomowy, podpiwniczony z poddaszem. Strych w pałacu często był wykorzystywany do przechowywania i gromadzenia niesamowitych zbiorów rodziny Szembeków o tym za chwilę. Fundamenty powstały na planie prostokąta. Pokrycie budynku, czyli dach jest spadzisty, pochylony stromo spadając z czterech stron świata. Na pokrycie dachu użyto popularnej dziś dachówki. Wykończenia na krawędziach szczytu pałacu do dziś się zachowały niezniszczone. Widok zdobień zachwyca i zapiera dech w piersiach. Pałac Szembeków jest tak przyozdobiony że ciężko porównać go do jakiejkolwiek innej budowli z tamtego okresu w tym regionie. Precyzja wykonanych zdobień jest godna podziwu i pochwały, widać w nich od razu serce które budowniczy zabytku włożyli by był niesamowicie piękny i wyjątkowy.

Nad wejściem głównym widać w szczycie herb rodu Szembeków (patrz galerie). Urzeka niewątpliwie również symetria, na pierwszy rzut oka bez pomiaru wydaje się być dokładnie rozrysowana i zmierzona. Od strony tylnej bramy wejściowej znajduje się taras, oraz małe “rondo” przed schodami utworzone przez rośliny. Z każdej strony budynku jest wejście do jego wnętrza bądź piwnic pod nim, główne wejścia przednie, i od podwórza z tyłu prowadzą po schodach, pomiędzy kolumnami wzmacniającymi balkony nad drzwiami frontowymi i tylnym wejściem.

wyjątkowy park dworski

Park i Pałac Szembeków rozciąga się na powierzchni nie bagatela 4,49 ha! Park był zawsze wyjątkowo zadbany, bez znaczenia kto akurat zamieszkiwał w majątku. Każdy włościan dołożył czy może raczej posadził, coś od siebie nowego. Niektórzy nawet z różnych odległych krain na świecie przywozili do parku coś, bardzo rzadkiego i unikatowego. Spacerując dookoła majątku w parku, wiele roślin, krzewów i drzew jest nietypowa i egzotyczna jak na klimat w Polsce.

W parku klasycznie jest mnóstwo drzew takich jak: klony, dęby, kasztany. Wiele z nich a także mniejszych roślin mimo popularnego gatunku są nietypowej odmiany o różnokolorowych zabarwieniach liści. Wiele krzewów nie potrafi powiedzieć skąd pochodzą i jak się zwą, niestety pozostaną zawsze nieznajomymi mieszkańcami. W latach w których panny Szembek biegały po parku a posiadłość należała do rodziny która wybudowała pałac Szembeków, istniała ponoć duża szklarnia bogato zarośnięta przez rośliny z bardzo wielu różnych stron świata. Jak opowiadają potomkowie dawnych mieszkańców Siemianic, Maria Szembek kochała naturę i przyrodę. Pani Maria, wyhodowała nawet wiele drzew z których miejscowi ludzie delektował się zbiorami ananasów, które jak były w sklepie to za drogie dla większości społeczeństwa. 

Wydział doświadczalny leśnictwa Uniwersytetu Poznańskiego 

Wikipedia – majątek Siemianice

Dzieje i wydarzenia dotyczące majątku Siemianice

Zabytki w Siemianicach i bogate zbiory.

Szkoła w Siemianicach

zobacz też:

One Thought to “Pałac Szembeków w Siemianicach”

  1. […] Jadwiga Szembek pochodziła z bardzo możnego hrabskiego rodu. Ojcem Jadwigi był Piotr Szembek syn Aleksandra, wnuk Piotra Szembeka który wybudował w Siemianicach rodową siedzibę. Ciekawą postacią jest również jej matka Maria Fredro której dziadek to znany poeta hr. Aleksander Fredro. Rodzina posiada wielowiekową tradycję i korzenie sięgające może nawet ponad 1000 lat. W ich posiadaniu znajduje się wiele majątków ziemskich w których zbierali przez setki lat pamiątki rodzinne z których najstarsza ponoć zbroja sięga VIII wieku!  Jadwiga Szembek dorastała i wychowywała się w  siedzibie rodu znanej jako pałac Szembeków w Siemianicach (o pałacu). […]

Leave a Comment