Historia miejscowości Historia Polski Historio Newsy Wielkopolskie Zabytki i miejsca 

Pałac w Grębaninie

Pałac w Grębaninie z XIX w.

Pałac w Grębaninie powstał w latach 60-tych XIX wieku przez ród Mańkowskich. Mańkowscy zostali właścicielami majątku ziemskiego w latach 50-tych XIX wieku,. Szybko postanowili zbudować własny gmach który budzi respekt i poszanowanie. 

Sanktuarium Maryjne
« 1 z 8 »Trzeba przyznać bracia doskonale zrealizowali cel, Mańkowscy byli dziedzicami majątku do nadejścia drugiej wojny światowej i wojsk hitlerowskich Niemiec.

Jak to jest zrobione?

http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ w Grębaninie jest budowlą w pełni murowaną, otynkowaną z zewnątrz, spadzisty dach opadający na czterech stronach. Dwukondygnacyjny parter i piętro, mocno podpiwniczony. Pałac w Grębaninie jest budowlą typową, neoklasyczną ozdabiającym całość pięknym portykiem balkonowym od strony wejścia frontowego. W okół zabytku rosną bardzo stare i niezmiernie wysokie drzewa wchodzące w skład parku krajobrazowego Mańkowskich powstałego w 1880 roku.

Obecnie gmach wspaniale służy w Grębaninie jako uzdrowisko oddział rehabilitacyjny szpitala i ma od zawsze niezłomnie jedno, promuje i rozsławia Grębanin w regionie. Wyzdrowienie niektórych przypadków gdzie inni lekarze starali się wytłumaczyć że nic się już nie da zrobić. A pałac pokazywał że wszystko jest do zrobienia, nawet najtrudniejszy moment życia ma zaletę taką że to co najgorsze już mnie spotkało.

Grębanin troche wiedzy

Miejscowość w Polsce leży powiecie kępińskim położonej na południowym skraju wielkopolski. Wieś wchodzi w skład gminy Baranów.. Leży w pobliżu drogi krajowej potocznie zwanej “11”. Od strony miasta Kępna, siedziby powiatu leży w odległości około 3 kilometrów kierując się śladem nieczynnej dziś linii kolejowej. Warto wspomnieć o  tej trasie prowadzącej od dworca PKP w Kępnie kończącej swój bieg niegdyś w Namysłowie. Wiele osób z regionu wspomina po dziś dzień parowozy zmierzające na wschód. Historyczny już dziś szlak kolejowy został całkowicie rozebrany a w jego miejsce wybudowano drogę ze ścieżką rowerową łączącą Kępno z Grębaninem. We wsi znajduje się szkoła podstawowa.

linki związane z Grębaninem

:

Szpital w Kępnie - informacje o uzdrowisku
Wikipedia - rys dziejów Grębanina
Oddział leczniczo rehabilitacyjnymi w Grębanienie - placówki.mp.pl   
Ania.wieczorek - lekarz pracujący w Pałacu
Trasy rowerowe w Grębaninie i gminie Baranów

 

zobacz też:

Leave a Comment