Pałac w MikorzynieArchiwum Historia miejscowości Historio Newsy Zabytki i miejsca 

Pałac w Mikorzynie


Pałac w Mikorzynie rodu Wężyków

Pałac w Mikorzynie wybudowany został przez rodzinę Wężyków w 1786 roku. Park dworski przy pałacu powstał 100 lat po budowli palacowej. Oprócz pałacu i parku, do majątku należał folwark przy pałacowy. Folwark składał się z zabudowań, między innymi takich jak: stajnia, gorzelnia i budynki gospodarcze. Ogród w kształcie trapezu, otacza płot ze słupkami i dekoracją neogotycką z końca XIX wieku. Cały obiekt dworski został wpisany do rejestru dziedzictwa i zabytków w roku 1986, czyli w 200-setną rocznicę istnienia.  

Rozbudowa pałacu

Goebel dobudował do pałacu w Mikorzynie piętro, zwieńczone wieżyczkami dookoła krawędzi dachu. Zabytek z przodu upiększają: ryzalit i balkon z balustradą metalową. Budynek przykryty jest płaskim dachem, co ciekawe jak wynika z opowiadań letnią porą na szczycie budynku p. August Iwański uprawiał każdego ranka gimnastykę. Pierwotnie podłogi w pałacu były wykonane linoleum. Korytarz prowadził na parterze przez bibliotekę za którą wchodziło się do połączonych dwoch salonów w jedną wielką salę bankietową.

Otoczenie pałacu w Mikorzynie

Park pałacowy otacza system odprowadzający wodę ze stawów, bardzo zaawansowany i skomplikowany jak na tamten okres. W Mikorzynie nieopodal pałacu znajdują się liczne aleje dębowe ponad 185 drzew. Jak mówi legenda jeden z dębów liczy sobie ponad tysiąc lat! Są one zaliczane do zabytków, pomników przyrody.

Mikorzyn położony jest na delikatnym wzniesieniu z którego każda droga prowadzi w dół. Położenie Mikorzyna miało istotny wpływ na zasiedlenie się tutaj człowieka kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Dokonywano tutaj na przestrzeni wielu wieków sensacyjnych odkryć. Najstarsze ślady obecności człowieka sięgają ponad 40 000 lat przed naszą erą!

Niektóre informacje o odkryciach w Mikorzynie były tak dawno że zdążyły stać się legendami, a dla niektórych bajkami wymyślonymi po to by wzbudzić zainteresowanie Mikorzynem. Pod koniec XIX wieku miało mieć miejsce odkrycie przypadkowe, jakoby mężczyzna wykopał nieckowaty kamień z dziwnymi napisami w nieznanym języku, na środku kamienia była płaskorzeźba konia. Podobno wstrząsnęło to mieszkańcami Mikorzyna co spowodowało masowe poszukiwania w okolicy wsi. Podobno znaleziono drugi kamień. Powstanie tych kamieni przypisywano Słowianom i ich kultowi religijnemu. Więcej o runach słowiańskich z Mikorzyna.

Mikorzyn (powiat kępiński) - dzieje i historia

 

zobacz też:

Leave a Comment