Pałac w MosznejHistoria miejscowości Historio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej, zwany przez niektórych zamkiem, za pewne ze względu na swoje aktualne rozmiary. Jest to zabytek najpiękniejszy zabytek w województwie Opolskim.


 Miejsca w Polsce które trzeba zobaczyć, idealny pomysł na wakacje czy weekendowy wyjazd
KLIKNIJ i zobacz inne niesamowite i wspaniałe miejsca w Polsce!


Środkowa część zabudowań powstałą tutaj pierwsza jako pałac do której na przestrzeni dziejów dobudowano ogromne skrzydła boczne z wieloma wieżyczkami. Kompleks ten znajduje się w województwie opolskim w powiecie krapkowickim. Obecny gmach pałacowy zaczął powstawać w 1896 roku. Jest on jednym z najbardziej znanych zabytków architektury w województwie opolskim.

dawne dzieje pałacu

Według dawnej legendy w średniowieczu okolice Mosznej były w rękach Zakonu Templariuszy. Właścicielami Mosznej w roku 1679 stała się rodzina von Skall. Po śmierci właścicielki z rodu von Skall wieś przejął we władanie nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georg Willhelm von Reisewitz. Z tych czasów pochodzi pałac, dziś stanowi środkową część Pałac

Obecny pałacu w Mosznej zaczął być budowany po pożarze w którym większość dawnego pałacu spłonęła, stało się to w czerwcową noc w 1896 roku. Pałac odbudowano w całości, zachowując w pełni poprzedni wygląd. Do końca wieku XIX powstała wschodnia część z oranżerią w stylu neogotyckim. W okresie 1911 - 1913 w stylu neorenesansowym dobudowano zachodnie skrzydło zamkowe.

Park dworski dookoła pałacu obfituje w rzadkie i piękne okazy roślinne. Wyjątkowa dbałość o wygląd ogrodu pozwala odbywać spacery pośród bajkowej scenerii w tle pięknego obiektu. Park dookoła pałacu w Mosznej wchodzi w skład parku krajobrazowego w którym znajduje się cenny drzewostan i bardzo rzadkie skupiska rododendronów.

historia - czasy najnowsze

Na początku XX wieku urządzano polowania na zaproszenie Franza Huberta trzykrotnie brał w nich udział cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler porzuciła pałac po zakończeniu drugiej wojny światowej, wiosną 1945 roku.

W pałacowym ogrodzie na początku ubiegłego wieku dokonano odkrycia fragmentów piwnic. Powstała teoria która przypisała istnienie tych piwnic jako dziedzictwo po Zakonie Templariuszy. Według H. Barthela miały one łączyć Moszną podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. 

Po zakończonej drugiej wojnie światowej przypadkiem podczas prac remontowo-budowlanych natrafiono na pozostałości dawnej średniowiecznej palisady. Na szczęście pałac nie został zniszczony podczas okupacji hitlerowskiej armii, ani podczas szturmu armii czerwonej. Niestety wyposażenie pałacu takie jak obrazy, figury, kosztowności zostały w tym czasie zdewastowane albo po prostu zrabowane.

W 1948 roku pałac w Mosznej został wzbogacony o Państwową Stadninę Koni. W zamku po wojnie istniało w różnych latach wiele instytucji państwowych jak i miejsc publicznych.

Moszna - wikipedia

zobacz też:

Leave a Comment