pałac w MroczeniuHistoria miejscowości Historio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Pałac w Mroczeniu


pałac w Mroczeniu

Pałac w Mroczeniu powstał w latach 40-tych XIX wieku przez posła na sejm Pruski Feliksa Wężyka. Wężyk był właścicielem majątku do nadejścia wojsk hitlerowskich Niemiec. Potem w latach 70-tych przekształcono, odremontowano gmach i utworzono w nim istniejącą do dziś szkołę, aktualnie likwidujące się gimnazjum.

 

Wężykowie mieli wiele posiadłości ziemskich w okolicy z których pałac w Mroczeniu był jedną najwspanialszych budowli południowej wielkopolski. Ród Wężyków posiadał pałace w miejscowościach, Mikorzyn, Myjomice, Domanin.

architektura budowy

Pałac w Mroczeniu posiada wspaniałe wieżyczki umieszczone na skrzydłach. Wyjątkowo piękne jest także potężnej wejście usytuowane w centrum budowli, złożone ze schodów oraz fasady z gigantycznymi i potężnymi czterema kolumnami z portykiem. Wejście ozdobione kolumnami na których końcu ukazuje się zabytkowe wykończenie zwieńczone tympanonem w kształcie trójkąta z podstawą prostokąta.

Styl architektury pasuje do późnego klasycyzmu. Dookoła jest duży folwark z gorzelnią, stajnią i innymi budynkami gospodarczymi. Pałac w Mroczeniu leży w samym centrum wioski, w środku pięknego i naturalnego parku dworskiego który w połączeniu z zabytkiem daje poczucie że jest to miejsce w które chce się wracać. Warto jeszcze wspomnieć że pan Wężyk kolekcjonował literaturę i wszystko co było na papierze zapisane. Udało mu się zgromadzić ponad 10 000 egzemplarzy książek w tym wiele wyczekiwanych przez kolekcjonerów. W zbiorze posiadał takie kruki jak między innymi diament, pierwsze wydania “Reduty Ordona” i “Ody do młodości” pióra Adama Mickiewicza.

aktualne przeznaczenie

Dzisiaj w pałacu znajduje się szkoła publiczna w Mroczeniu. Większość wnętrza została zagospodarowana i dostosowana do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Niewiele pozostało z zabytkowego pięknego wnętrza z czasów rodu Wężyków. Po wojnie wiele dóbr z tego miejsca zostały skradzionych bądź zniszczonych. Biblioteka i niesamowite zbiory nie przetrwały do dzisiejszego dnia, niektóre eksponaty możemy napotkać w muzeach w całym kraju, największy zbiór znajduje się w Poznaniu. 

linki

Mroczeń – wikipedia

Księgozbiór Mroczeński Feliksa Wężyka

Rys historyczny Gimnazjum w Mroczeniu

zobacz też:

Leave a Comment