Pałac w MyjomicachHistoria Polski Historio Newsy Wielkopolskie Zabytki i miejsca 

Pałac w Myjomicach

 

 

Pałac w Myjomicach – W. Wężyka 1864 r.

Pałac w Myjomicach wybudowany został w 1864 roku przez właściciela Myjomic, Władysława Wężyka. W miejscu w którym powstał, kiedyś stał dwór, który podczas protestów chłopskich został doszczętnie spalony. Wdzięku i uroku budowli dodaje niesymetryczna przyciągająca wzrok wieża. Pałac przypomina miniaturowy zamek, stylem nawiązujący do gotyku.

Na około od historycznej budowli roztacza się wspaniały widok na krajobraz otoczenia. W skład majętności przy pałacowej zalicza się po dziś dzień staw i wspaniałe ogrody, o które od kilku pewna gruba osób dba jak o własne albo i bardziej. Chociaż nie ma co ukrywac faktu o którym wie każdy w regionie.Pracownicy prywatni z Ukrainy zamieszkali w pałacu, od tego momentu wrócił jakby do świata zabytków nie kierujących się ku nieuchronnej rozbiórce. Szczęście niepojęte że wiem że jeszcze lata długie będzie zachwycał wykończeniem a najbardziej przegra nowy właściciel.

Rodzina Wężyków

Opisze dokładniejsze spojrzenie na wspaniały pałac w Myjomicach. Jak widać gmach zdobi poziomy gzyms. Boczne skrzydła sięgają zdecydowanie wyżej niż środkowa część. Materiał z którego zbudowano pałac to cegła, później otynkowana. Jedyną pozostałość po spalonym dworku, kamienną “podmurówke” wykorzystano jako fundament na którym go postawiono. Od południa była główna brama wjazdowa tuż przy dzisiejszej fabryce prywatnej, a nieopodal po przeciwnej stronie, przed kościołem jadać od Kępna przez aleję drzew. Dookoła pałacu rośnie piękny park dworski z wieloma pięknymi wysokimi drzewami. Drzewami i innymi pielęgnacjami wykonywanymi w parku zajmowała się na co dzień jak to u właścicieli majątków, ówczesnych rodów szlacheckich. Posiadłość wraz z parkiem dworskim i ziemiami wchodzącymi w skład majątku rozciągał się na bardzo dużym obszarze.

Dzieje zapisane cyframi

Wymiary obiektu to 30 metrów długości i około 16 metrów szerokości. Szczyt wieży pałacowej sięga aż 19 metrów wysokości. Monument jest częściowo podpiwniczony, dokładnie składa się z czterech dużych pomieszczeń. Pałac wewnątrz składał się z trzynastu wystawnych pomieszczeń pokojowych. Posiadał również miejsca dla służby takie jak kuchnia, miejsce przechowywania i gromadzenia zapasów, oraz wiadome miejsca na przyrządy do poprawy jakości i porządku w otoczeniu państwa Wężyk.linki 
Przewodnik turystyczny
Polskie Zabytki - głównie zdjęcia
zabytki powiatu kępińskiego 
Myjomice - wikipedia 
zabytki gminy Kępno

zobacz też:

Leave a Comment