Pałac w Pławniowicach - www.historio.pl - 2Historio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Pałac w Pławniowicach


Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach które leża na południu kraju a dokładniej w województwie śląskim niedaleko Gliwic. Wzniesiony został pod koniec XIX wieku, budowa trwała około 3 lat.
Województwo śląskie, może się poszczycić historią tego regionu sięgającą tysiące lat wstecz. Najlepszy okres w dziejach tego regionu przypada jednak na kilka ostatni wieków, kiedy to zaczęto eksploatować pokłady węgla kamiennego na ogromną skalę. Bogactwo rejonu śląskiego można dostrzec w dziedzictwie architektury zabytkowej powstałej w tym okresie. Jednym z najlepszych przykładów złotej ery śląska jest budowla powstała w małej wiosce w powiecie gliwickim. Zabytek architektoniczny w Pławniowicach jest tak niezwykły że, sprawia wrażenie jakby nie pochodził z tego świata.

Fakty o pałacu

Od razu na pierwszy rzut oka widać kunszt architekta I budowniczych, niewątpliwie wznieśli budowlę na którą turyści spoglądają z podziwem. Pałac wybudowany został 1882-85. Warto wyjaśnić że wioska w okres świetności weszła wraz z kupnem w roku 1737 ziem rycerskich przez Jana Pawła II von Stechow – pierwszego starostę (zwanego kiedyś landrapą) powiatu Gliwicko-Toszeckiego od czasów przejęcia Śląska przez Prusaków.Właściciele dóbr Pławniowickich

W roku 1798 właścicielem dóbr Pławniowice został hrabia Karola Franciszka von Ballestrema, którego korzenie wywodzą się z rycerskiego rodu dziedziczącego Pałac we Włoskim Piemoncie. Ziemie Pławniowic pozostawały w rękach rodu Ballestrem, który w Pławniowicach zaczął trwać I powiększać się tak że powstała tu istna Dynastia rodowa. Projekt zabytku został już zlecony w 1737 r. przez hrabiego Franciszka II Ballestrea, powierzył go arcymistrzowi, mającemu talenty architektoniczne Konstantynowi Heidenreich’owi z m. Kopic.

Pałac w Pławniowicach – geneza powstania

Dopiero w latach 1882-85 przystąpiono do realizacji projektu, trzeba przyznać że powstał w ekspresowym tempie a wykończony z dbałością o najmniejszy róg na parapecie, skrupulatność godna podziwu. Pałac zachwyca po dziś dzień. Pełnił on nieustannie “swoją” ważną społeczną rolę. Sprawował funkcję Ośrodka edukacyjno-reformacyjnego Diecezji Gliwickiej. A dziś stoi otworem I czeka na zmęczonych zwiedzaniem śląska turystów którzy spędzą w nim niezwykłą noc.W Pałacu zaprojektowane zostały ogromne pomieszczenia które można wynajmować na imprezy okolicznościowe wszelakiego pochodzenia, odbywały się już  w nim koncerty, sympozja, kongresy, wesela, komunie a nawet zorganizowano w nim jednego roku rekolekcje dla dzieciaków z pobliskiej szkoły. 

Wikipedia - Pławniowice
Ród śląski - Hochbergów

zobacz też:

Leave a Comment