Pałac w Słupi Adama Szembeka 1878 r.
Kolejny zabytek z gminy Kępno ostatniej na południu wielkopolski. Wspaniały zabytek niestety jak wiele innych zapomniany, zesłany na powolne popadanie w ruinę. Pałac w Słupi mimo braku prac konserwatorskich od dziesiątek lat nadal budzi wyższe uczucia gdy się go ujrzy. Wybudowany został przez przedstawiciela wysokiego i możnego Polskiego rodu Szembeków, hrabiego Adama Szembeka młodszego.
Kunszt budowniczych
Zabytek wybudowany w stylu neoklasycystycznym, Pałac w Słupi został pod większą częścią został wyposażony w piwnicę. Jak widać na zdjęciach posiada piętrowy ryzalit z tzw. tympanonem. Do głównego wejścia gmachu trzeba iść pod górkę, by schodami wejść pomiędzy kolumnami by stanąć przed głównymi drzwiami. Po przejściu przez altankę, wyłaniają się piękne schody prowadzące po “okręgu” na górny taras i korytarz. Parter posiada korytarz przez całą szerokość pałacu prowadzący do większości pomieszczeń. Na dole znajdują się kuchnie i łaźnie, oraz tajemnicze niewielkie pomieszczenia przypominające lochy.
Pałac w Słupi, kierunek “I” piętro
Pałac w Słupi posiada 3 piętrową kondygnacje wraz z dodatkowymi pomieszczeniami na poddaszu i piwnice. Na pierwsze piętro wejść można dwoma parami schodów. Jedne, te wystawne i niesamowite znajdują się w głównym holu, który zdobiony jest wieloma rzeźbami, obrazami i drewnianymi wykończeniami, schody są w stylu półkola. Drugie schody znajdują się w lewej kondygnacji służyły głównie pomocy by pałac w Słupi był w środku równie niezwykły co z zewnątrz. Na poddaszu jest wyjście na płaski dach. Po drugiej stronie budynku znajduje się ogromny taras który swoimi rozmiarami przekracza wiele parkietów tanecznych czy nawet sportowych.
Nastał okres powojenny
Różne instytucje po wojnie i w jej trakcie gościł Pałac w Słupi. Po zakończeniu wojny pałac użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1968 roku przeszedł wraz z parkiem dworskim i ziemiami przypałacowymi w opiekę i użytkowanie Technikum Rolniczego, inaczej znanego później jako Zespół Szkół Rolniczych w Słupi. W 1969 roku powstał tu internat. Ostatni rok XX wieku zakończył służbę narodowi i jego instytucją i przeszedł w roku 2000 w prywatne ręce.
llinki
Jadwiga, córka Piotra Szembeka i Marii z fredrów - życiorys.
Youtube piękna opowieść pięknej niewiasty o pięknej historii
Genealogia - Szembekówny z rodu Fredry
Pałac - powiat kępiński
One thought on “Pałac w Słupi (p. Kępnem)”
Comments are closed.