Historia miejscowości Historia Polski Historio Newsy Wielkopolskie 

Położenie Bralina

Położenie Bralina

Położenie Bralina w na obszarze w jakim powstał przyczyniło się do jego bogatej wielowiekowej historii. Na mapach Polski położenie Bralina na skraju wielkopolski w powiecie kępińskim. Wieś z urbanizacją miejską, dawniej Bralin posiadał prawa miejskie. Geograficznie położony jest na tzw. Wysoczyźnie Wieruszowskiej, rozciąga się po spadzie masywu Wzgórza Ostrzeszowskie.

Pałac w Myjomicach - galeria

Rzeki w gminie Bralin

Przez Bralin przepływa Niesób. Umiejscowiona jest na terenie półwyspu, od zachodniej strony otoczony bagnami, podmokłymi łąkami na których rosną Wierzby i Olszyny. Północna strona wsi Bralin wychodzi na zwane potocznie Łęgami Szumu. Łęgi Szumu to nie inaczej jak wilgotne łąki, zalewowe, leżące przy korytach rzecznych. Od wschodu sąsiaduje z Ługami Chojęckimi, tereny jak poprzednie Ługi. 

Pomniki przyrody

Miejsce pięciu dębów szypułkowych z obwodami pnia 320 – 570 cm. mierzone na wysokości 1,3 metra od ziemi. Wiek pięciu dębów szacowany jest na około 300 – 400 lat.

Na terenie miejscowości Chojęcin-Parcele w posiadłości dawnego pałacu dworskiego rośnie Dąb szypułkowy, Leszek. Wysokość drzewa zaliczanego jako pomnik przyrody sięga prawie 24 metrów. Obwód drzewa przy wysokości 130 centymetrów wynosi aż 552 centymetry! Wiek zabytku przyrody w gminie Bralin szacowany jest na około 375 lat. Dąb z Chojęcina nazwany imieniem Leszek jest bardzo cennym zabytkiem przyrody biorąc pod uwagę jego wiek, okazałą rozpiętość gałęzi oraz stan witalny drzewostanu. Drzewo objęte zostało ochroną, ponieważ zalicza się do najcenniejszych drzew z uwagi także na wzbogacenie okolicznego krajobrazu o wyjątkowy naturalny klimat.

Przyczyny i zalety osadnictwa

Ukształtowanie terenu, szata roślinna i opady atmosferyczne już w zamierzchłej przeszłości sprzyjały osiedlaniu się ludzi zajmujących się zbieractwem, myślistwem, rybołówstwem i bartnictwem.

Niedługo na Historio.pl znajdzie się szersze rozwinięcie tematu gminy Bralin w szerszej skali zabytków i pomników stworzonych czy posadzonych przez dawnych mieszkańców tego rejonu. Natomiast teraz pozostawiam Wam do dalszych eksploracji ciekawe źródła o Bralinie i całej gminie wchodzącej w skład powiatu kępińskiego.

Bralin - Wikipedia
Mapa Bralina - system informacji przestrzennej w gminie
Portal Wirtualny Bralin
BIP - gmina Bralin

zobacz też:

Leave a Comment