Ratusz w KępnieHistoria miejscowości Historio Newsy Zabytki i miejsca 

Ratusz w Kępnie

Ratusz w Kępnie

Na samym południu wielkopolski, w ostatnim powiecie i ostatniej gminie w roku 1835 powstała budowla jakże ważna dla każdego miasta, siedziba władz miast którym ratusz w Kępnie służy po dziś dzień. Ratusz w Kępnie  Bardzo długi czas był od samego początku siedzibą sądu rejonowego.

« 1 z 4 »
W roku 1866 wykonano pracę rozbudowy budynku, dobudowano do czworobocznego prostokątnego budynku dwie boczne kondygnacje delikatnie wysunięte do przodu względem starszej części ratusza. Do dachu ratusza na którym ówcześnie była niewielka wieżyczka w kształcie prostokątnym dobudowano drewniane wzmocnienia na których końcu dostawiono stożkowaty daszek, zwieńczony chorągiewką. I tak oto do dzisiejszego dnia jest to najwyżej położony element siedziby władz miasta i gminy, jaką jest dziś ratusz w Kępnie.

ciekawostki

Z niektórych źródeł można wyczytać wzmianki, napomnienia o tym jakoby w XVII wieku ratusz w Kępnie stał tu gdzie stoi, lecz nie murowany a w głównej mierze drewniany. W dawnych księgach jak i starej korespondencji znaleźć można takie informacje. Jak podają pewne i sprawdzone źródła w tamtym okresie wybuchł gigantyczny pożar który strawił całe miasto. Wtedy miasto nie posiadało jeszcze nawet instytucji takiej jaką teraz mamy straż pożarną. Ogień wybuchł w suchy wietrzny dzień, rozprzestrzeniał w tempie zalewania z rzeki wodą podczas wiosennych powodzi (przypis nie dosłowny ale merytorycznie zgodny z rysami opowiadań o tamtym wydarzeniu). Więc wielce prawdopodobne jest że Kępno z wielowiekową tradycją, będące niegdyś miastem książęcym posiadało swój ratusz drewniany, lecz ogień jak to ogień drewno chłonie niczym gąbka wodę… Ale cóż drewniany ratusz w Kępnie pozostanie dla nas póki co legendą... Niestety odpowiedzieć na to pytanie bez szczegółowych wykopalisk archeologicznych póki co nie można.

czasy się zmieniają a ratusz w Kępnie...

Miasto w XIX wieku było wielokulturowe z przewagą społeczności Żydowskich i Katolickich. Napływająca stale ludność do miasta które prężnie się rozwijało. Handel kwitł produkcja rosła. Narastała co raz większa potrzeba budowy sądu i siedziby władz miasta. Przystąpiono więc do pracy na wspaniałym rynku by sprostać potrzebą ludu. W trakcie wojny okupowany przez niemieckich oficerów wysokiego szczebla. W pamiętnych latach 1989 w Kępnie powstał ciekawy architektonicznie budynek przeznaczony na sąd rejonowy, przez co ratusz w Kępnie przestał być siedzibą władzy sądowniczej.

zobacz też:

Leave a Comment