Sanktuarium Maryjne na Pólku

Sanktuarium Maryjne na Pólku pod Bralinem

W gminie Bralin wznosi się sanktuarium Maryjne na Pólku wzniesione w 1711 roku    

Położenie i znaczenie sanktuarium

Fundamenty kościoła stoją na niskim pagórku wśród pól uprawnych kilkaset metrów na wschód od Bralina przy drodze w kierunku Mnichowic. Ciekawostką jest drewniana architektura głównej świątyni która z “lotu ptaka” przybiera kształt greckiego krzyża którego skrzydła rozszerzają się od zewnątrz w kierunku środka budowli. Świątynia potocznie zaliczana jest jako kościół dla pielgrzymów, którzy licznie przybywają w to miejsce nie tylko w dzień odpustu sanktuarium. Każdy pielgrzym którego celem jest Pólko może zachwycać się wspaniałymi widokami krajobrazu. Droga od zachodu jak i od wschodu ciągnie się przez aleję pięknych, gęsto rozrośniętych drzew. Mniej więcej po środku drogi z Bralina do Mnichowic po lewej stronie jest wjazd do przybytku Maryjnego, oznaczonego na przeciwko piękną kapliczką z figurką Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy samym wjeździe z prawej strony postawiony został pamiątkowy ogromny głaz z inskrypcją.

Dzieje i historia miejsca

Sanktuarium Maryjne na Pólku powstało przed XV wiekiem, z tego okresu jest pierwsza informacja o owym miejscu. Niestety nie wiadomo niczego na tę chwilę o architekturze i rozmiarach pierwszego budynku. Dzisiejszy kościółek został postawiony w miejscu dawnego, tak podają źródła historyczne. Świątynia jak i kompleks ławek i zadaszeń, oraz niewielkich budynków (budki, wagony) cały jest wybudowany z drewna. 

Głównym fundatorem sanktuarium Maryjnego na Pólku był S. Drabik pochodzący z Rychtala. Budowla zachwyca nawet z większej odległości, kontrastując z typowo polskim naturalnym krajobrazem wokoło. Wielu pielgrzymów zwiedzających, zafascynowanych architekturą sakralną, zabytkami architektonicznym nazywana jest “perłą architektury drewnianej”.

Więcej zdjęć i ciekawostek już niedługo, jak tylko dostanę pozwolenie na fotografię wnętrza kościółka które skrywa bogate dzieła sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej i innych cechów. W tej chwili wszystkim zaciekawionym tym miejscem polecić mogę: strony związane z tematem Pólka:

Oficjalna strona sanktuarium

 

One thought on “Sanktuarium Maryjne na Pólku

Comments are closed.