Sanktuarium świętego Idziego w Mikorzynie - historio.pl -Historia miejscowości Historio Newsy Religia Zabytki Zabytki i miejsca 

Sanktuarium Świętego Idziego w Mikorzynie

Sanktuarium Świętego Idziego w Mikorzynie 

W miejscu gdzie dziś graniczy południe Wielkopolski. w ostatnim powiecie na jej południu w gminie Kępno wznosi się piękne sanktuarium świętego Idziego w Mikorzynie. Tutaj kiedyś, stała tylko karczma w samym środku puszczy, między bagnami. Obok niej był gościniec. Pewnego razu jechał nim wóz wyładowany beczkami soli. Pod tym ciężarem koła zapadły się w grząski grunt i wóz utknął na dobre.

Widząc, że sytuacja jest beznadziejna woźnica zaczął się modlić o pomoc do samego pana Boga. Wiele godzin spędził na modlitwie, próbował wytrwale błagać lecz nie mając już nadziei że ktoś będzie tu szedł. Jego wiara w Boga była godna i niezłomna, mimo że nie liczył że Pan go wysłucha i pomoże to klęcząc nie ustawał w modlitwie. Chociaż myślami nie był cały oddany modłom, bo musiał poszukiwać zaradzenia trudnej sytuacji w jakiej niewątpliwie się znalazł.
« 2 z 11 »

wysłannik Boga - powstanie sanktuarium świętego Idziego w Mikorzynie

Wtem usłyszał jakby ktoś utykał podpierając się kijem. Obróciwszy się nie wierzył własnym oczom, nie umiał myśli zebrać był przeogromnie szczęśliwy. Chociaż wiedział że starzec nie wiele ma już sił by podołać i uratować go z opresji, cieszył się że może kogokolwiek jeszcze usłyszeć, porozmawiać i wysłuchać. Mimo wszystko miał ochotę upaść na kolana przed wędrowcem i błagać o pomoc wszystkimi siłami, lecz nie wypadało mu tak się zachować, bo byłoby, albo mogło być odebrane jako przejaw ignorancji i braku szacunku, wtem znów zapanował nad emocjami i kolejny raz zaskoczony był starcem bardziej niż tą sytuacją w której się tu znalazł.

 

rozmowa: 

- Czego pragniesz? - zapytał pustelnik

Nieco zalękniony woźnica zawołał wskazując na unieruchomiony wóz
- Pomóż mi, ratuj!na kolanach skamle nieszczęśnik

- Pan mnie do Ciebie wysłał, pomogę Ci więc,
ale musisz podziekować Panu. Słuchaj więc,
 w tym miejscu, postawisz kaplicę
 nadasz jej moje imię a wyjedziesz stąd bez kłopotu
- obiecał pustelnik.

- A jakież to imię? - zapytał woźnica.

Wtedy usłyszał:
- Jam jest Idzi, sługa Boży posłany tobie na ratunek.

pomoc za spełnienie obietnicy

Woźnica natychmiast obiecał spełnić życzenie świętego, po czym bez trudu pojechał dalej myśląc jak zabrać się do budowy sanktuarium świętego Idziego w Mikorzynie. Dotarłszy do karczmy, zostawił w niej dwie beczki z solą, by odciążyć wóz. Gdy po jakimś czasie wrócił po owe beczki, znalazł w nich nie sól, lecz... pieniądze. Natychmiast poszukał cieśli i polecił mu wybudować obiecaną kaplicę, dokładnie w tym miejscu, gdzie widział świętego Idziego. Później stanął tam kościół z drewna modrzewiowego.

zobacz też:

Leave a Comment