Historia Polski Historio Newsy Odkrycia 

Sensacyjne odkrycie na podkarpaciu!

Odkrycie grodziska na Podkarpaciu!

Archeolodzy i naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego przekazali do informacji publicznej na konferencji prasowej nielada wiadomość. W miejscowości Chotyniec od zeszłego roku prowadzono pracę w obrębie tego kulturowego obszaru archeologicznego. Odkrycie grodziska na podkarpaciu tak gigantycznych rozmariów, wstrząsnęło nauką historii.

Odkryte miejsce otoczone dookoła było kiedyś przez kilkanaście mieszkalnych osad! Uważa się że w przezłości było to miejsce składania ofiar i odprawiania obrzedów. Zamieszkiwała tutaj w starożytności ludność kultury scytyjskiej przed ponad 2700 lat! Dostrzec ten niesamowity starożytny obiekt pomogły badaczom zdjęcia lotnicze, na których widać wyraźnie okrąg na pol wśród kwitnących zbóż. Wał który ochraniał grodzisko  dziś wznosi się na wysokość 3-4 m a jego szerokość wynosi około 30 m!

Bezprecedensowe wydarzenie w miejscowości Chotyniec, nasuwa nowy sposób w rozumienia przez nas starożytnych czasów na terenach Polski, to wydarzenie należy dopisać niewątpliwie do książek historycznych w szkołach. Grodzisko scytyjskie obecnie przesuwa  w głąb obszar zamieszkały przez kulturę scytyjskich wojowników którzy prowadzili walki z łużyczanami.

– Rozpoczęliśmy badania od przecięcia wału. Do tego czasu nie było pewne, czy wzniesienie jest naturalne, czy zostało uformowane ręką ludzką. Teraz wątpliwości już nie ma. Charakter nawarstwień wyraźnie wskazuje, że to pozostałości wału ziemnego usypanego przez człowieka.

– Ale to, co udało nam się zarejestrować na wiosnę tego roku, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – opowiada prof. Sylwester Czopek. Archeolodzy zauważyli jasne przebarwienia na ciemnym tle ziemi na sąsiednich polach. Zamówili zdjęcia z drona, a na nich jak na dłoni ukazał się regularny jasny krąg na polu ornym, założenie wielkiego grodziska, potężnej warowni o wymiarach 610 x 600 m. – podkreśla prof. Sylwester Czopek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego dla portalu wyborcza.pl

Zaskoczenie wśród europejskich archeologów

Okazało się, że badane do tej pory przez naukowców pozostałości wału są zaledwie czwartą częścią pełnego obwodu grodziska. Na pozostałym obszarze wały zostały rozorane, na części biegnie droga i stoją zabudowania.

Po Maszkowicach i “Górze Syndrama” jest to kolejna sensacja w europejskiej skali archeologicznej, konferencja prasowa która odbyła się kilka dni temu wstrząsnęła naszym spojrzeniem i pojmowaniem świata na ziemiach Polski tysiące lat wstecz. Odkrycie grodziska na Podkarpaciu takich rozmariów, oraz otaczających go kilkunastu osad jest dowodem na to że na obszarze Polski pod ziemią jest ukrytych mnóstwo tajemnic które za pewne już niedługo kolejny raz zaskoczą historyków i naukowców nie tylko z naszego kraju ale całego świata.

więcej wkrótce.

zobacz też:

Leave a Comment