runy z MikorzynaHistorio Newsy Odkrycia 

Starożytni Słowianie – runy z Mikorzyna

Starożytni Słowianie - runy z Mikorzyna

Starożytni Słowianie to można powiedzieć pradawny, tajemniczy a nawet mityczny lud. Za którego wyginięcie  i nie możność bliższego poznania wielu obwinia średniowieczny kościół. Słowianie mają wiele tajemnic, prehistoria Polski znana jest zaledwie w niewielkim, praktycznie żadnym stopniu czy runy z Mikorzyna są dowodem na istnienie pisma Słowiańskiego? Czy Słowianie potrafili używać magii?

słowianie mikorzyn

We wsi Mikorzyn (p. Kępno) w latach 1855-56 miało dojść do sensacyjnego odkrycia dwóch chłopów nieckowatych kamieni z wizerunkami domniemanych. Wśród okolicznych mieszkańców wioski można było słyszeć pogłoski że kilkadziesiąt lat wcześniej odkryto podobne kamienie które zostały wmurowane w fundamenty karczmy. Latem 1856 r. rozeszła się wieść o znalezieniu kolejnych kamieniu w lasku brzozowym pod rosnącym w nim dębem.

Runy z Mikorzyna to dwa płaskie głazy, pierwszy kamień przedstawia boga Prowe i 13 znaków runicznych, drugi odzwierciedla konia i 21 runicznych. magicznych zdobień. Drugi z kamieni to koń z rzekomymi zaklęciami którymi według legend, a może wymysłów a, może i pradawnych mocy którymi starożytni Słowianie władali jak wiedźmy na miotłach. Wielu wierzy w teorie że kamienie z Mikorzyna są dowodem na istnienie pisma słowiańskiego.

Kamienie Mikorzyńskie

Pierwszy kamień (od lewej) to płasko rzeźbę kamienną z wizerunkiem Boga. Był kształcie nieprecyzyjnego owalu. Kamienie idealnie mieściły się w dłoni. mieścił Takie opowieści dawno krążyły wśród ludzi, gdy krewny rzekomego odkrywcy udzielił wywiadu, Niestety żadnego upublicznionego wywiadu w kronikach archiwalnych gazet lokalnych nie ma. 

Drugi z kamieni to koń z zaklęciami zapisanymi na runach storzony przez magów Słowian do odpędzania chorób i zła.

Teorie te mają w sobie coś intrygującego ale zarazem bardzo nierealnego i nie prawdopodobnego. Wydarzenie miało to miejsce ponad 150 lat temu, więc ciężko będzie cokolwiek komukolwiek udowodnić w związku z tymi kamieni. 

A moja wymyślona teoria teoria jest jedna i realna, wręcz oczywista... Otóż wg mnie te kamienie mogły zostać wyrzeźbione dawno dawno temu. Nie wykluczając możliwości starożytnego pochodzenia tych kamieni, dalsze dopowiedzenia są dla mnie co najmniej komiczne a inie poważne zarazem. Przedstawiają raczej pasącą się zwierzyn.e. Która jest czujna i usłyszała kogoś nieopodal jak się przygląda,  nogę ma uniesioną a uszami odwrócona jest jakby nasłuchiwała czy idzie drapieżnik, taką postawę przyjmują wszystkie z rodziny antylopy zwierzęta od saren po łosie. Pozwala im to szybciej i precyzyjnie określić gdzie jest przeciwnik.

Kamień po lewej - sprawia wrażenie jakby postać na nim była starożytnym polującym może słowiańskim myśliwym z bumerangiem bądź inną bronią.

runy z Mikorzyna a Słowianie

Pierwszy kamień (od lewej) to płasko rzeźbę kamienną z wizerunkiem Boga. Był kształcie nieprecyzyjnego owalu. Kamienie idealnie mieściły się w dłoni. mieścił Takie opowieści dawno krążyły wśród ludzi, gdy krewny rzekomego odkrywcy udzielił wywiadu, Niestety żadnego upublicznionego wywiadu w kronikach archiwalnych gazet lokalnych nie ma. Drugi z kamieni to koń z zaklęciami zapisanymi na runach stworzony przez magów Słowian do odpędzania chorób i zła.

Teorie te mają w sobie coś intrygującego ale zarazem bardzo nierealnego i nie prawdopodobnego. Wydarzenie miało to miejsce ponad 150 lat temu, więc ciężko będzie cokolwiek komukolwiek udowodnić w związku z tymi kamieni. A moja wymyślona teoria teoria jest jedna i realna, wręcz oczywista... Otóż wg mnie te kamienie mogły zostać wyrzeźbione dawno dawno temu. Nie wykluczając możliwości starożytnego pochodzenia tych kamieni, dalsze dopowiedzenia są dla mnie co najmniej komiczne a inie poważne zarazem. Przedstawiają raczej pasącą się zwierzyn.e. Która jest czujna i usłyszała kogoś nieopodal jak się przygląda,  nogę ma uniesioną a uszami odwrócona jest jakby nasłuchiwała czy idzie drapieżnik, taką postawę przyjmują wszystkie z rodziny antylopy zwierzęta od saren po łosie. Pozwala im to szybciej i precyzyjnie określić gdzie jest przeciwnik.

Kamień po lewej - sprawia wrażenie jakby postać na nim była starożytnym polującym może słowiańskim myśliwym z bumerangiem bądź inną bronią.

zobacz też:

One Thought to “Starożytni Słowianie – runy z Mikorzyna”

  1. […] Niektóre informacje o odkryciach w Mikorzynie były tak dawno że zdążyły stać się legendami, a dla niektórych bajkami wymyślonymi po to by wzbudzić zainteresowanie Mikorzynem. Pod koniec XIX wieku miało mieć miejsce odkrycie przypadkowe, jakoby mężczyzna wykopał nieckowaty kamień z dziwnymi napisami w nieznanym języku, na środku kamienia była płaskorzeźba konia. Podobno wstrząsnęło to mieszkańcami Mikorzyna co spowodowało masowe poszukiwania w okolicy wsi. Podobno znaleziono drugi kamień. Powstanie tych kamieni przypisywano Słowianom i ich kultowi religijnemu. Więcej o runach słowiańskich z Mikorzyna. […]

Leave a Comment