Jadwiga ŚląskaHistoria Polski Newsy Religia Wielcy Polacy 

Św. Jadwiga Śląska

Żywot święta Jadwiga Śląska

święta Jadwiga Śląska historię swojego żywotu w drodze do wyniesienia na ołtarze zaczyna wśród możnego hrabskiego rodu w niemieckiej Bawarii. Życie spędziła pod opieką i patronatem sióstr Benedyktynek w klasztorze Kitzingen. Uczęszczała do szkoły prowadzonej przez siostry.

Dzięki woli i chęci szybko się uczyła przez co zdobyła niezłe wykształcenie i cenną wiedzę. Jako hrabina miała zostać wydana za Henryka Brodatego, syna Bolesława Wysokiego. Gdy miała 12 lat stanęła na ślubnym kobiercu z Henrykiem. Urodziła się i żyła w Niemczech, a mimo to znała świetnie język polski. Jadwiga Śląska zachowywała się i w głębi duszy czuła że jest Polką. Kochała, szanowała i podziwiała Polskę, Polaków, naszą kulturę i odwagę. Nieco przed 20-stą rocznicą małżeństwa postanowiła złożyć śluby czystości. To za jej przyczyną i inicjatywą powstał klasztor cystersek w Trzebnicy. W nim spoczęła gdy odeszła z tego świata w roku 1243.

Zgorzelec miejscem łaski

Niedaleko wsi Zgorzelec tuż przy trakcie bije podobno cudowne źródełko. Wśród miejscowych przekazywana jest legenda od wielu wielu pokoleń że źródełko nie bez przyczyny tutaj wytrysnęło. Bo tuż obok niego znajduje się kamień z odciskiem stopy. Miejscowi są przekonani prawdziwości legendy którą znają. Jej treść jest o tym jak to Św. Jadwiga Śląska w czasie swojej wędrówki z Trzebnicy, zatrzymała się tutaj na odpoczynek. Brak sił i wyczerpany organizm wykańczały jej ostatki sił. Była bardzo spragniona, nie piła od wielu godzin ale, niestety nigdzie w pobliżu nie było wody. Nagle! Spod ziemi trysnęło źródło krystalicznie czystej wody. Pragnienie św. Jadwigi śląskiej księżnej zostało zaspokojone. Po ugaszeniu pragnienia postanowiła odpocząć w cieniu starych drzew, wtedy rzekomo oparła swe stopy na kamieniu. Odcisk jednej ze stóp późniejszej św. Jadwigi do dzisiejszego dnia jest widocznym na kamieniu.

Cudowne uzdrowienie

Pewnego razu żołnierz wracający z wojny osłabł i usiadł na kamieniu ze odciskiem stopy św. Jadwigi. Spragniony postanowił zaczerpnąć wody do picia. Od wielu lat chorował, przestał widzieć na jedno oko. Choroba powoli zabierała mu wzrok z drugiego oka, nie dostrzegł nawet że patrzy na odcisk stopy w kamieniu. Wystarczająco ukoił pragnienie, obmył swą twarz wodą ze źródła. Gdy tylko przemył oczy wodą ze źródła odzyskał momentalnie wzrok w obu oczach! Niezmiernie uradowany nie wiedział jak to się nagle stało. Dostrzegł kamień i zrozumiał że to zasługa stwórcy. Legendarne źródełko do dziś odwiedza mnóstwo pielgrzymów szukających ukojenia prosząc o wstawiennictwo św. Jadwigi w uzdrowieniu ich i wybawieniu od cierpienia.
Miejsce opisane wyżej znajduję się w szczerym polu w okolicy Mnichowic. Na miejscu w którym miał miejsce cud, stoi dziś kapliczka pod opieką św Jadwigi Śląskiej, do której spieszą nadal pątnicy zanosząc prośby do Boga przez jej wstawiennictwo. Kiedyś wokół kaplicy było ogrodzenie w którym znajdowały się dwie bramy. Legenda mówi że jeśli kamień przemieści się do przeciwległej bramy do wtedy nastąpi koniec świata. A przemieszcza się podobno ziarnko piasku rocznie...

Miejsce cudu św. Jadwigi

W szczerym polu w okolicy Mnichowic stoi kaplica poświęcona św. Jadwidze. W okolicy kaplicy uwagę zwraca kamień o bardzo regularnym kształcie. Miejscowa legenda głosi, że jest to dziewczynka zaklęta w kamień. Powiadają starzy ludzie, że dawno dawno temu w dzień poświęcony Panu - czyli w niedzielę poszła zrywać trawę lub pokrzywy dla zwierząt gospodarskich. Ponieważ pracowała w niedzielę spotkała ją kara boska i została zamieniona w kamień. I tak od wielu wielu lat stoi tam kamień o kształcie schylonej dziewczynki. Przesuwa się on podobno nocą wokół kaplicy. Stąd wydreptana wokół ścieżka. Kiedyś wokół kaplicy było ogrodzenie w którym znajdowały się dwie bramy. Legenda mówi że jeśli kamień przemieści się do przeciwległej bramy do wtedy nastąpi koniec świata. A przemieszcza się ponoć o ziarnko piasku rocznie.

Henryk I Brodaty

 

zobacz też:

Leave a Comment