Wiara w BralinieHistoria miejscowości Historia Polski Historio Newsy Religia 

Wiara w Bralinie

 

 

Wiara w Bralinie

Bralin w swojej historii zamieszkany był przez wielokulturową społeczność. Mała wielkopolska miejscowość posiadała przez niedługi okres prawa miejskie. Wiara w Bralinie pozostawiła do dziś dawne zabytki oraz zachował się dawny miejski układ urbanistyczny. W obrębie Bralina na tzw. Pólku mieści się Sanktuarium Maryjne

Jest tu zarys rynku, budynki instytucjonalne i dawne miejsca użyteczności publicznej. Kultura i wiara w Bralinie od wieków dzieliła dawnych mieszkańców. Wiele dawnych wyznań religijnych zapisały swoją obecność na kartach historii Bralina wielkimi literami. W tak niewielkiej miejscowości pozostawiły po sobie piękne zabytki sakralne.

Co ciekawe dwa kościoły różnych odłamów chrześcijańskiej wiary oddalone są od siebie ok. 50 metrami których tereny rozdziela droga główna. 20 metrów od murowanej świątyni znajduje się kolejny budynek który w niedalekiej przeszłości również był kościołem wyznaniowym.

Kościół katolicki p.w. św. Anny 

Kościół wybudowany został w 1627 w stylu gotyckim. Wiara w Bralinie była głęboko zakorzeniona, katolicy bardzo dbali o swoją świątynie przez co kościół był wielokrotnie restaurowany. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, nakryte potrójnym przęsłowym, sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W niewielkiej odległości mieści się zakrystia sklepiona kolebkowo. Szersza i nieco wyższa nawa nakryta stropem; przy nie od południa nowsza kruchta, od zachodu kwadratowa wieża nakryta blaszanym hełmem. Okna zamknięte półkoliście.

Ołtarz główny barokowy z 1790 roku z rzeźbami Matki Boskiej i dwóch świętych. Boczne ołtarze po obu stronach datowane są na podobne lata powstania jak główny, oprócz nich z tego okresu pochodzi też Chrzcielnica Ołtarz boczny lewy: obraz Michała Archanioła i Trójcy Przenajświętszej. Ołtarz boczny prawy: obraz św. Antoniego i Matki Boskiej Różańcowej.

Zakrystie odwiedzić można przez żelazne drzwi z okuciami, z ozdobnym zamkiem gotyckim i datą na drzwiach 1627. W kościele znajduje się również rzeźba gotycka Chrystusa Zmartwychwstałego z początku XVI w.; św. Jana Nepomucena z XVIII wieku oraz barokowy krucyfiks.

Drogocenne skarby

Cenne są także dwa zabytkowe mszały, drukowane w Wenecji w roku 1638 i w Antwerpii w roku 1712. Nowa polichromia z roku 1959 nawiązuje do stylu gotyckiego. Z trzech dzwonów dwa zostały zabrane przez władze niemieckie w czasach okupacji, pozostał jeden z roku 1735, odlany przez Jana Krumpferta z Wrocławia. Na zewnętrznej ścianie kościoła epitafium z roku 1852 ku czci rodziców biskupa wrocławskiego D. Latuska pochodzącego z Olszowy oraz tablica upamiętniająca rzeźba, duszpasterza Stefana Wojciechowskiego który zmarł przed wojną, 23 czerwca 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Kościół katolicki – miejsca i wiara w Bralinie

Na cmentarzu przykościelnym możemy odnaleźć między innymi grób ks. Tomasza Gabriela, wybitnego działacza niepodległościowego. W latach 1896-1930 proboszcza bramińskiego. Przy kościele stoi krzyż w postaci pomnika. Postawiono go w miejscu pochówku Jana Dirbacha (zm. 1876) znanego w Bralinie człowieka. Nieboszczyk za życia znany był jako: lekarz, przyrodnik, nauczyciel czy nawet organista braliński.

Niedaleko ogrodzenia kościelnego jest kapliczka z przełomu XVIII/IX wieku z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena. Tuż przy niej rośnie okazały klon o obwodzie pnia 360 cm. Obok kościoła Dom Parafialny z połowy XIX wieku z zamkniętą półkoliście facjatką, posiadający wewnątrz belkowane stropy. W niektóre noce będziemy mieć okazję usłyszeć tu płomykówkę.

Kościół Ewangelicki

Świątynia została wzniesiona w 1855 r. na miejscu dawnej szkoły protestanckiej. Kościół zbudowali bralińscy ewangelicy. Poświęcenie i nadanie imienia św. Jana Ewangelisty odbyło się w 1867 r. Msze święte w kościele odbywały się do 1975 r. Od tej pory świątynia stała bezużytecznie i dopiero 15 marca 1990 r. przekazano ją miejscowemu proboszczowi parafii katolickiej. W 1886 r. został założony cmentarz ewangelicki. W celu zwiedzenia wnętrza kościoła należy porozumieć się z miejscowym księdzem proboszczem.

Więcej w sieci
- Portal informacyjny Bralina
- Zabytki w Bralinie - wikipedia
- Parafia katolicka w Bralinie

zobacz też:

Leave a Comment