Historia Polski Historio Newsy Odkrycia Wojsko i konflikty Zabytki i miejsca 

Zamek krzyżacki w Unisławiu










Zamek krzyżacki w Unisławiu

Zamek krzyżacki a właściwie ruiny po zamku odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Budowla krzyżacka powstała w Unisławiu nieopodal Torunia. Rycerze walczący pod znakiem krzyża wybudowali go mniej więcej w połowie XIII wieku.

http://historio.pl/zabytki-i-miejsca/ zakonników krzyżacki postanowiono jak to ówcześnie czyniono wybudować nad rzeką Wisłą. Miejsce wybrane na postawienie warowni znajdowało się tuż przy korycie rzeki Wisły, na miejscu w którym koryto rzeki przebiegało nad skarpą zataczając przy skarpie delikatny łuk po okręgu.

Przed odkryciem zamek znany był jedynie z legend i starych opowiadań. Odkrycia miejsca w którym kiedyś stał zamek potwierdziło mało wiarogodne legendy.

jaki był kiedyś ten zamek?

Zamek krzyżacki składał się z wieloczłonowego kompleksu. W skład wchodziły dwa podzamcza i tzw. zamku wysokiego. Zamek był wysoki, główne elementy natomiast były niższe. Rozpiętość zamczyska miała zaledwie 30 metrów, co czyni go najmniejszym znanym zamkiem krzyżackim. Zamek posiadał dziedziniec, budynek gospodarczy, kuchnie oraz zamkowych arkad.

Tajemnica zamku – rozwiązana po setkach lat…

Na miejscu wykopalisk odnaleziono elementy oręża i uzbrojenia krzyżackiej rycerzy. Wykopano wiele elementów ceramicznych, z których mała część zachowała się w całości. Potwierdzono również że pierwotnie w pierwszej odsłonie był budowlą drewniano-ziemną. Krzyżacy jak przypuszczają naukowcy przybyli tutaj po raz pierwszy w roku 1245.

konkluzja z innej beczki

W średniowieczu decydującym aspektem o miejscu budowania zamków była bezsprzecznie natura, która w tamtych latach była doceniana. Niewątpliwie dużej mierze w tamtych czasach decydowała o poziomie jakości życia mieszkańców globu, naszych przodków. Oprócz życia w dostatku fauna i flora potrafiła także zapewnić bezpieczeństwo, nie całkowite ale stwarzała większe możliwości do obrony przed najeźdźcami. Spójrzmy jak niedawno jeszcze tak wiele zależało od matki natury… W aktualnych czasach ludzie traktują jak jakby była naszym największym wrogiem. Bezbronna natura, łatwa do zranienia. sama przeciwko naczelnemu gatunkowi. A rozumna istota (my) wyrządzamy jej największe szkody spośród istot żyjących na ziemi. Robimy to nie zważając na konsekwencje jakie mogą mieć tragiczne skutki w przyszłości, za pewne nie tak odległej. 

powiązane
-  Portal gminy Unisław - artykuł o badaniach archeologów
-
Gazeta Pomorska - artykuł
- Artykuł w Rzeczpospolitej
- Zamki obronne - powiązane informacje

zobacz też:

Leave a Comment