Historia Polski Historio Newsy Zabytki i miejsca 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ

[one_third]W Wałbrzychu na ulicy Piastów Śląskich w latach 1288-92 wybudowano wspaniały kompleks, Zamek Książ. Rezydencja w Wałbrzychu wpisana jest jako zabytek zaliczany do Szlaku Zamków Piastowskich. Z istniejących dziś zamków jest trzecim co do wielkości na terenach Polski.

[/one_third]

 

 

Większe są tylko, zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie Został wybudowany na polecenie Bolka I Surowego, który dzierżył wtedy posadę księcia świdnicko-jaworskiego. Książę zmienił swoją siedzibę na Zamek Książ kosztem dotychczasowej w Lwówku.

 

Geneza powstania zamku

Bolko Surowy wywodził się od przodków, których wspomina się po dziś dzień a mianowicie prababcią Bolka była pośmiertnie wyniesiona na ołtarze, św. Jadwiga Śląska. Mężem świętej był pradziadek księcia Bolesława, Henryk I Brodaty. Z ich małżeństwa wywodził się dziadek księcia, Henryk II Pobożny.

Fundamenty dzisiejszego zamku stoją w trudno dostępnym miejscu na wzgórzu, otoczonego gęstymi lasami w których łatwo można stracić orientację w terenie. Zanim stanął ten wspaniały XIII wieczny kompleks zamkowo-pałacowy, na tym miejscu znajdował się dawny gród. W 1263 roku gród został zaatakowany i całkowicie zniszczony za sprawą dowodzącego atakiem armii, księcia Czech, Przemysława Ottokara II.

Władcy – dzieje dzielnicy Książ

Po śmierci Bolesława I w 1301 roku zamek Książ przejął jego syn. Po nim przedłużając dynastię kompleks wszedł we władanie najstarszego syna Bolka II Małego. Bolesław II posiadał wiele tytułów książęcych. Przedstawiciel trzeciego pokolenia w dzielnicy Książ postanowił rozbudował za swego życia kompleks zamkowy. W 1392 roku zmarła ostatnia przedstawicielka rodziny pierwszych właścicieli zamku, kończąc wspaniałą dynastię rodową. Po śmierci księżnej Zamek Książ przeszedł we władanie pod berłem monarchy czeskiego Wacława IV, stając się w następnych pokoleniach siedzibą starostów, nie zawsze wiernych swym królom.

Kolejnym posiadaczem ziemi w Wałbrzychu został Jerzy von Stein. Zdobył on zamek Książ siłą atakując go z armiami Węgier i Wrocławia. Budynki podczas tego najazdu zostały w części zniszczone. Jerzy von Stein zadbał o naprawę i odbudowę tego co zniszczono podczas jego ataku. Od początku podejmował starania i doprowadzenia do realizacji swojego ambitnego planu rozbudowania posiadłości książęcej. Finalnie zrealizował cel, powiększył i tak już niebotycznych rozmiarów pałac w dzisiejszej dzielnicy Piastów Śląskich. 

Następne pokolenia

W roku 1497 król Węgier i Czech, Władysław II Jagiellończyk postanowił nagrodzić swojego dworzanina, Jana von Schellenberga sprzedając mu Zamek Książ wraz ze wszystkimi ziemiami dzielnicy Wałbrzycha. Koszty i wysiłek jaki trzeba włożyć w utrzymanie takiej rezydencji przerastały przedstawiciela dworu królewskiego. Niedługo po przejęciu władzy na zamku w 1503 roku sprzedał majętność arystokratycznej rodzinie von Haugwitzom. Ród nabywający siedzibę książęcą w Wałbrzychu wywodził się z Głubczyc.

Ród Hochbergów

Właścicielami rozległych ziem wchodzących wtedy w tereny majątku zamkowego, stała się w 1509 roku rodzina Hochbergów. Nie wiadomo w jaki sposób ród Hochberg z Jeleniej Góry nabył ziemie. Został po prostu oddany lub też sprzedany za niewielką kwotę, takie dwie wersje uznane zostały przez historyków. 

W latach 1605-07 Hochbergowie stali się właścicielami nie tylko pobliskich ziem ale także głównego gmachu w dzielnicy Wałbrzycha, Zamek Książ stał się ich nową rodową siedzibą jak wynika z dokumentów z posiadaniem dziedziczenia majątku przez kolejne pokolenia. Hochbergowie niedaleko po przejęciu zamku stali się także właścicielami całego miasta Wałbrzych. Zamek podczas wojny trzydziestoletniej wielokrotnie był dewastowany i grabiony, W 1648 roku zniszczone umocnienia postanowiono zastąpić ogrodowymi tarasami w stylu francuskim.

W latach 1909-23 rezydencja przeszła przez kolejną przebudowę. Zamek w Książu został wzbogacony o nowe skrzydło, a także odnowione zostały tarasy z fontannami w ogrodach. Ostatnią przedstawicielką Hochbergów była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Piess. W 1940 roku podczas II wojny światowej została wygnana, przez co musiała opuścić Zamek Książ.

Szlak Zamków Piastowskich
Piastowie - dynastia
Atrakcje Wałbrzycha - co warto zobaczyć
Mapa Wałbrzycha

zobacz też:

Leave a Comment