Zamek w MirowieHistorio Newsy Zabytki Zabytki i miejsca 

Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie (woj. śląskie) usytuowany w północnej części jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mirów, niewielka miejscowość na skalnym podłożu, nieopodal wsi Bobolice (wschód) znajduje się na wzgórzu równie masywny i potężny zamek (aktualnie ruiny) - Szlak "Orlich Gniazd"

« 1 z 14 »

Geneza

Pozostałości dzisiejszych murów czy raczej ruin zamkowych których budowę zawdzięczamy tylko i wyłącznie królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Choć wybór tego miejsca przez wspaniałego władcę królestwa Polskiego nie był w całości jego decyzją. Zamek w Mirowie podczas niedawnych badań naukowców ukazał skrywaną, wtopioną w konstrukcję tajemnicę. Po wnikliwych analizach laboratoryjnych okazało się że przed wybudowaniem przez króla Kazimierza kompleksu obronnego, na tym wzniesieniu znajdowała się wieża obserwacyjna, tzw. Baszta. Zamek w Mirowie swoje lata chwały i dumy wśród Polaków zakończył najazd na Polskę wściekłych niczym zwierzęta Szwedów, którzy niszczyli wszystko co po drodze napotkali zostawiając tylko resztki wystających murów i ruiny posiadłości, z których w większości gruzy przykrywały ziemie w obrębie posiadłości.

 

rycerski zamek w Mirowie

Gotycki rycerski Zamek w Mirowie jest jednym z najstarszych budowli tzw. Szlaku Orlich Gniazd powstał w połowie XIV wieku. Orle Gniazda wybudowane zostały z funduszu i za życia jednego króla, tego który w pełni zasługuje na noszący przez zeń przydomek, Króla Kazimierza Wielkiego. Szlak Orlich Gniazd ciągnie się przez wyżynę na długości ponad 170 km! Przemierzając tę odległość na naszej drodze napotkamy ponad 30 kompleksów zamkowych w większości ruin, choć nie tylko.


 Miejsca w Polsce które trzeba zobaczyć, idealny pomysł na wakacje czy weekendowy wyjazd
KLIKNIJ i zobacz inne niesamowite i wspaniałe miejsca w Polsce!


Ciekawostki

Jeśli chodzi o kompleks którego zgliszcza przetrwały po dziś dzień to najstarszym elementem jest potocznie zwany „Zamek górny”. Mimo iż nazwa zachęca do podziwiania powstania zamku zaczynając od górnych zabudowań. Nic bardziej mylnego to ta jedna najstarsza która zapoczątkowała te wspaniałe dzieło znajduje się na najniższym piętrze części zwanej zamkiem górnym. Wielu późniejszych władców Polski przebywało w Mirowie.

Po potopie Szwedów w XVII wieku zamek stracił swoją funkcję mieszkalną. Mury i budynki a właściwie resztki ścian nie zatrzymałyby nawet psa który chce się uwolnić i uciec za ogrodzenie. Gruzy ze zniszczeń porozrzucane były po całej posiadłości rycerskiej. Komnaty i pokoje groziły zawaleniu, w niższych piętrach zasypane przez kamienie z murów obronnych. Nie nadawały się już do mieszkania. Zbyt duże ryzyko wiązało się z przebywaniem pomiędzy spadającymi ze ścian kamieniami.

Najciekawszy pobyt z pośród najznamienitszych władców odbył król Polski Jan III Sobieski. Kierując się w stronę oblężonego Wiednia król Polski zatrzymał się i nakazał swoim wojskom rozbić obóz. W końcówce XVII wieku Europa była dziesiątkowana przeze co rusz wybuchające nowe konflikty sąsiedzkich królestw, lecz najgorsze niebezpieczeństwo zbliżało się ze wschodu z poza Europy. Kara Mustafa zajmował co raz szybciej ziemie, nieuchronnie zbliżając się do stolicy ówczesnej Europy, która była ostatnią przeszkodą na drodze Islamskich wyznawców do Watykanu.

 

Europa woła o pomoc

Wracając do odwiedzających władców Polski, najciekawszy pobyt ze wszystkich moim zdaniem zaliczył Jan III Sobieski. W końcówce XVII wieku Europa była dziesiątkowana przeze co rusz wybuchające nowe konflikty sąsiedzkich królestw, lecz najgorsze niebezpieczeństwo zbliżało się ze wschodu z poza Europy. Kara Mustafa zajmował co raz szybciej ziemie, nieuchronnie zbliżając się do stolicy ówczesnej Europy, która była ostatnią przeszkodą na drodze Islamskich wyznawców do Watykanu.

W roku 1683 król Jan III Sobieski ze swoją elitarną armią, maszerował na prośbę Ojca Świętego w kierunku Wiednia. Z książetami wiedeńskimi nie byli w dobrych relacjach, ale Sobieski wiedział jak i wszyscy w Europie że dumę należy w tej sytuacji odłożyć, i razem stanąć przeciwko wrogowi. Polska armia była w tamtym wieku siłą bojową której kilkunastokrotnie większe armie nie potrafiły zadać poważniejszych obrażeń. Papież wiedział jak i przywódcy Europy że tylko on król Polski może uchronić wiarę katolicką i ludność Europy przed unicestwieniem przez inną wiarę. Największa armia jaką historia kiedykolwiek widziała królewska Polska jazda ciężka, Husarią rozgromiła niczym ręka przeganiająca muchy siedzące na cieście. Tę bitwę którą zna każdy europejczyk. Trochę odbiegłem od meritum, wracając do wątku  z początku akapitu...

obóz obrońców Europy

Nim nasz król Jan III Sobieski wsławił swoje imię w historię po wieczne czasy. Zbliżając się do granic królestwa wytyczył sobie dalszą drogę przez Zamek w Mirowie. Sobieski zatrzymał tutaj swoje wojska wraz z ciężką jazdą, Husarzami i rozkazał rozbić obóz. Pragnął przemyśleć najważniejszą potyczkę jaką do XX wieku niewątpliwie Bitwa pod Wiedniem była. Pragnął też uniknąć w miarę jak to możliwe kłopotów po opuszczeniu granic, wchodząc na Śląskie ziemie, za którymi Czesi często stawali.

Wielu szlachetnie urodzonych możnowładców Sobieski w Mirowie przyjmował na audiencji. Bardzo chciał usłyszeć jak najwięcej rad z których stworzy najbezpieczniejszy plan na drogę. Sobieski rzadko poruszał się na południe z tak licznymi wojskami. Co ciekawe król Jan III Sobieski nie rezydował przez ten czas w zamku, lecz polecenia wydawał z namiotu, nie wiele większego od regularnej piechoty armii królewskiej.

zobacz też:

Leave a Comment